Karadeniz-Akdeniz Otoyolu 2017'nin sonuna yetişecek

Karadeniz'i Akdeniz ile buluşturacak otoyol projesi için çalışmalar hızlandı.Konuyla ilgili ziyaretler gerçekleştiren OTSO Başkanı Şahin: "Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun 2017 sonunda hizmete açılacağını öğrendik." dedi.

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu 2017'nin sonuna yetişecek

Projelendirilmesi Cumhuriyet öncesi dönemlere dek uzanan Karadeniz-Akdeniz Otoyol projesi için ilk ciddi girişimler hayata geçmeye başladı. 600 kilometrelik yolun tamamlanmasıyla birlikte Karadeniz Bölgesi'nden Hatay'a ulaşımın 6 saate inmesi bekleniyor. Yaklaşık 50 ilin ticaret, kültür ve sosyal yaşantısına pozitif katkı sunması beklenen proje için Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, ziyaretlerini sürdürüyor.

Karadeniz-Akdeniz Otoyolu 2017'nin sonuna yetişecek

50 kenti etkileyecek mega proje
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ordu Ticaret ve Sanayi Odası-OTSO Başkanı Servet Şahin, Karadeniz-Akdeniz Yolu üzerindeki il ve ilçelerde ziyaretler gerçekleştirdiklerini ve projenin hayata geçirilmesi halinde dev bir ekonomik katkı sunulacağını söyledi. Otoyol projesinin yalnızca Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri'ni değil, aynı zamanda Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini de etkileyeceğini belirten Şahin:

"Karadeniz'den Akdeniz'e inen, Akdeniz'den de Karadeniz'i çıkan en kısa yol bu... Buralarda üretilen ürünler Karadeniz kenarındaki mallara ya da bölgelere ulaştırmak için en uygun yol olacak... Bu yol üzerinden tren yolu da geçerse çok ucuza ürettiğimiz mallar bölgeler arasında kolaylıkla dolaşıma girecek. Ülke içi ticaret gelişecek. 600 kilometrelik yol 6 saate inecek. " dedi.

2017'nin sonunda hizmete açılacak
Şahin, Karadeniz-Akdeniz Otoyolu Projesi'nin tarihinin 1 asır kadar eskiye gittiğini de vurgulayarak: "140 yıllık projede emeği geçen herkese teşekkür ederim. Karadeniz-Akdeniz YOlu'nun 2017 yılının sonunda açılacağını öğrendik." ifadelerini kullandı.