Karadeniz-Akdeniz Yolu projesi ne zaman açılacak?

Karadeniz Akdeniz Yolu projesi ne zaman açılacak? İşte yanıtı.

Karadeniz-Akdeniz Yolu projesi ne zaman açılacak?

Asrın projesi olarak nitelenen Karadeniz-Akdeniz Yolu projesiyle Karadeniz Akdeniz'e bağlanacak. Peki Karadeniz Akdeniz Yolu projesi ne zaman açılacak? 

2017 yılında açılması hedeflenen proje, 600 kilometrelik uzunluğa sahip olacak. Proje kapsamında 28 tündel de bulunacak. Proje, Karadeniz'i İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Akdeniz'in ticaret limanı yapacak. Dev proje ile ilgili açıklamalarda bulunan Karadenizli İşadamları Derneği (KAİAD) Başkanı Murat Camadan, “Dünya ticaretine yeni bir soluk getirecek, Türkiye’nin gücüne güç katacak, ülkemizi dünyanın en büyük 17. ekonomisinden ilk 10’a sokacak olan 140 yıllık hayalin gerçekleşmesine çok az kaldı” dedi.

Camadan, toplam 28 tünelin yer alacağı Karadeniz-Akdeniz Yolu’nun 88 kilometrelik Ordu bölümünün bu yıl içinde, diğer etaplarının ise 2017 sonunda tamamlanacağını söyledi. Murat Camadan “Asrın projelerinden birisi olacak bu yol GAP’ı Karadeniz’e bağlayarak sadece Karadeniz’in değil etkileyeceği 40 ille birlikte tüm Türkiye’nin ticaretini canlandıracağına inancım tamdır” dedi.