Karadeniz Akdeniz Yolu'nun yüzde 90'ı tamamlandı

İkinci Abdülhamid döneminde ilk kez projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz Akdeniz Yolu'nun yüzde 90'ı tamamlandı

Karadeniz Akdeniz Yolu'nun yüzde 90'ı tamamlandı

İkinci Abdülhamid döneminde ilk kez projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz Akdeniz Yolu'nun yüzde 90'ı tamamlandı. 2017 yılında hizmet vermeye başlaması planlanan Karadeniz - Akdeniz Yolu'nde çalışmalar gece gündüz hızla devam ediyor. 

En zon etap tamamlanmak üzere

Üç etaptan oluşacak yolun ilk etabı Ocak ayında açıldı. Projenin en zor etabı olan bu bölgede 28 tünel bulunuyor. Yapılan çalışmalar ile tüneller büyük oranda bitti. Viyadük ve bağlantı yolları da tamamlandı. Yolun en zor bölümü ise Ordu ve Sivas arasındaki güzergah. 88 kilometresi Ordu sınırları içinde yer alan bu güzergahın da yüzde 90'ı tamamlanmış durumda. Önümüzdeki aylarda kalan yüzde 10'luk kısmında tamamlanarak, büyük bir bölümünün bu sene, tamamının ise 2017 yılında açılması planlanıyor. 

Karadeniz Akdeniz Yolu'nun yüzde 90'ı tamamlandı

Mesafeler kısalacak

Karadeniz-Akdeniz Yolu tamamlandığında, Ordu Karadeniz'in İç Anadolu ve Akdeniz'e açılan kapısı olacak. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni de Karadeniz'e bağlayacak bu yol tamamlandığında mesafeler kısalacak.

Asfaltlama çalışmaları devam ediyor

Karadeniz - Akdeniz Yolu projesinin tamamlanması ile birlikte 120 kilometrelik Ordu-Mesudiye yolu 30 kilometre kısalarak 3 saatten 1 saat 15 dakikaya, Sivas-Ordu yolu 1,5-2 saate inecek. Yolun Karadeniz kapısı Ordu-Sivas-Kayseri-Kahramanmaraş ve Adana üzerine Akdeniz'e açacak. Karadeniz - Akdeniz Yolu'nda tamamlanan kısımlarda asfaltlama çalışmaları devam ediyor.