Galataport Karaköy'ü turizm merkezi yapacak

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan araştırma, İstanbul'un tarihi ve turistik merkezi Karaköy bölgesindeki gayrimenkul fiyatlarının Galataport projesi ile hızlı bir artış eğilimine girdiğini gösterdi

Galataport Karaköy'ü turizm merkezi yapacak

Karaköy bölgesinde, ön hazırlık çalışmaları sürmekte olan Galataport projesi ile önemli bir hareketlilik yaşanıyor. Konut fiyatlarının son 8 yılda 2.5 kat yükseldiği bölgede otel projelerinde de yoğunluğun yükseldiği gözleniyor. 

Karaköy'e Galataport dopingi
EVA Gayrimenkul tarafından yapılan bir araştırmada da Galataport projesinin Karaköy Bölgesi üzerindeki etkisi masaya yatırıldı. EVA Gayrimenkul Değerleme Proje Koordinatörü Şefik Ercan Keskiner, Galataport ile birlikte Karaköy bölgesinin, turizm açısından çok daha cazip bir merkez haline geleceğini söyledi. 

Emlak fiyatlarında hızlı artış
Son sekiz yıl içinde gerçekleşen ihalelerle birlikte bölgedeki emlak fiyatlarının zirve yaptığına dikkat çeken Keskiner:

"Sekiz yıl önce 3000-4000 TL olan birim metrekare değerleri günümüzde 8.000 - 10.000 TL metrekare düzeyinde. Oturum alanı 90 - 100 m2 civarında olan 5 katlı bir binanın ortalama satış değeri 3- 4,5 milyon dolar, deniz gören binalar ise 5 - 7 milyon dolar arasında değişiklik gösteriyor." dedi. 

 

Karaköy'de Galataport gerçeği

 

Keskiner, 8 yıl önce bu rakamların hayal bile edilemeyeceğini ve son ihale ile birlikte gayrimenkulde yaşanan hareketliliğin hız kesmeden devam edeceğini de belirterek, 40-50 metrekarelik bir dükkanın devir ücretinin dahi 100-150 bin TL düzeyinde olduğunu söyledi. 

Ofis kullanımında düşüş; otelcilik yükselişte
Karaköy bölgesinin, özellikle sigorta şirketlerinin otele dönüşüm amacıyla satması ile birlikte ofis kullanımı açısından aşağı yönlü bir harekete tanıklık ettiğini de söyleyen Keskiner otelcilik sektöründe ise dikkat çeken bir hareketliliğin yaşandığını vurguladı. Keskiner:

"Karaköy'de dönüşümün tamamlanmasıyla bölge bütüncül bir turizm alanı haline gelecek. Salı Pazarı Liman Projesi tamamlandığında Türkiye iki milyon civarında yolcuyla ilk 10'da yer aldığı kruvaziyer turizminde dünyada ilk üçe girmesinin mümkün olacak." dedi