Karaman-Konya YHT'de takvim netleşti

Ulaştıma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karaman-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı sinyal işinin Eylül ayında biteceğini belirterek: "2-2.5 aylık test sonrasında hat hizmete girecek." dedi

Karaman-Konya YHT'de takvim netleşti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karaman-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. İnşaat çalışmalarında takvimin netleştiğini, elektrik işinin Haziran'da, sinyalizasyonun ise Eylül ayında tamamlanmasını hedeflediklerini söyleyen Bakan Arslan: "Sonrasında ise 2-2.5 ay gibi bir süreye ihtiyaç var. Bu sürenin sonunda da Konya-Karaman Yüksek Hızlı Tren Hattı da hizmete girmiş olacak." dedi. 

Karaman-Konya hattı yeni yıla doğru

Ulaştıma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Karaman-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattı sinyal işinin Eylül ayını takip eden 2-2.5 aylık sürede tamamlanacağını söyledi. Projenin yüzde 30'luk kısmının tamamlandığını, hat çalışmalarına paralel olarak da yine Konya'da Yüksek Hızlı Tren Gari İNşaatının sürdüğünü vurgulayan Bakan Arslan: "29 bin 500 metrekare kapalı alana sahip bir bina olacak. Bu binanın da yüzde 30'luk kısmı bitmiş durumda. Proje bedeli ise 67 milyon TL düzeyinde. Bu sene içinde tamamlayarak Konyalıların hizmetine sunmayı hedefliyoruz." dedi. 

Ankara-Karaman arası 2 saat 10 dakika

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın tamamlanmasıyla birlikte Konya ile Karaman arasında bugün 78 dakika olan yolculuk süresinin 40 dakikaya düşeceğini belirterek: "Yine Ankara ile Konya arasındaki yolculuk süresini indirme çalışmaları da sürüyor. Burada da Ankara ile Sincan arasındaki hattı da bitirmek üzereyiz. Ankara ile Konya arasının bugün 1.5 saat oldurğu düşünülür ve Karaman'a kadar olan sürenin de 40 dakika olduğu hesaplanırsa, Ankara'dan Karaman'a 2 saat 10 dakikata ulaşılmış olacak." dedi. 

Yüksek Hızlı Tren Gaziantep ve Şanlıurfa'ya uzanacak

Yürütülmekte olan diğer Yüksek Hızlı Tren hattı çalışmaları hakkında da bilgi veren Bakan Ahmet Arsaln, Karaman hattının Ulukışla'ya kadar uzatılması yolunda çalışmaların devam ettiğini, bu sayede de Konya'yı Mersin, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'ya bağlayacak adımların atıldığını dile getirdi. Ahmet Arslan, Ulukışla-Yenice arasında da projeler hayata geçirdiklerini belirterek: "Bu sene içinde yürürlükte olan projeler biter bitmez Ulukışla-Yenice hattının ihalesini bitirmiş oluruz. Güzergah üzerinde yenilenen 5 adet istasyon bulunuyor. " ifadelerini kullandı. 

Engellilere uygun tasarım

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, tüm bu çalışmalar sırasında inşa edilen istasyon binalarının engelli vatandaşların kolaylıkla yararlanabileceği biçimde geliştirildiğini hatırlatarak: "Güzergah üzerindeki tüm istasyonlar engelsiz hale getiriliyor. Yürüyen nerdivenlerden asansörlere kadar, engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği şekilde sistemler yenileniyor." şeklinde konuştu.