Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye kuraklık uyarısı

Dünya Bankası, "küresel ısınma" ve "kuraklığın" ülke ekonomilerine etkisini ele aldığı "Karaya Oturmak: İklim Değişikliği, Su ve Ekonomi" konulu raporunda Türkiye'yi "önlem alınsa dahi kurtulamayacak" ülkeler listesine yerleştirdi.

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye kuraklık uyarısı

Dünya Bankası tarafından hazırlanan "İklim Değişikliği" raporu, 2050 yılına kadar kuraklığın etkilerinin en yoğun olarak hissedileceği ülkeler listesinin zirvesine Türkiye'yi yerleştirdi

Türkiye karaya oturur mu?
"Karaya Oturmak: İklim Değişikliği, Su ve Ekonomi" ismini taşıyan raporda, Türkiye için önemli uyarılarda bulunuldu ve 2050 yılına kadar kuraklık tehlikesinin en çok hissedileceği ülkelerin başına Türkiye yerleştirildi. Diğer taraftan Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için de olumsuz bir tablo çizilirken, Çin ve Hindistan gibi geniş bir bölgenin önlem alınması halinde "kurtulabileceğine" vurgu yapıldı.

 

Karaya oturacak ilk ülke: Türkiye

 

Kara göründü, önlemler Türkiye'yi kurtaramayacak
Küresel iklim değişikliği ve dünya ekonomilerine olası etkinliği perspektifinden hazırlanan raporda, Türkiye'nin 2050 yılına dek kendini iyiden iyiye hissettirecek kuraklık baskısının tehdidi altında olduğu vurgulandı. Rapora göre, Türkiye üzerinde büyük bir etkiye yol açacak olan kuraklık, uygulamaya alınması gündeme gelen su verimliliği, kayıp-kaçak oranlarındaki azalma ve verimli tarım gibi önlemlere rağmen gücünü hissettirecek. 

Türkiye ekonomisi kuraklığı bağlı olarak küçülecek
Dünya Bankası raporuna göre, kuraklığın Türkiye ekonomisine etkileri ise oldukça ağır biçimde hissedilecek. Potansiyelinin yüzde 6'sı ile yüzde 14'ü arasında yitime uğrayacak olan Türkiye'de en yüksek etki tarım, enerji ve sağlık alanlarında hissedilecek. En yüksek etki ise gıda fiyatlarındaki yükselme ile kendini gösterecek.

 

Karaya oturacak ilk ülke: Türkiye

 

 

Akdeniz İklimi'nden Dubai İklimi'ne geçiş
Hazırlanan raporla ilgili bir değerlendirme sunan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Akdeniz İklimi'nin görüldüğü bölgelerde Dubai ikliminin hakim olmaya başlayacağını söylemişti. Kadıoğlu, Tuz Gölü çevresindeki kurak alanın genişleyeceğini, Karadeniz Bölgesi'nde ise yağışların artarak sel felaketlerine neden olacağı uyarısında bulunmuştu.