Karbon salınımında en büyük sorumluluk kentlerin

Mimar Selçuk Avcı, bina ve yerleşimlerin karbon salınımının yüzde 40'ından sorumlu olduğunu söyledi. Avcı: "Sürdürülebilirlik etik, eokolojik ve ekonomik değerler çerçevesinde ele alınmalıdır..." dedi

Karbon salınımında en büyük sorumluluk kentlerin

Sürdürülebilir mimari projeleriyle dikkat çeken ÇEDBİK Yönetim Kurulu eski Başkan Yardımcısı ve Avcı Architects Kurucusu Selçuk Avcı, karbon salınımında en büyük sorumluluğun bina ve yerleşimlerde olduğunu açıkladı. Avcı: "Binaların ve yerleşimlerin karbol salınımındaiki sormluluğu yüzde 40 düzeyinde. Olumsuz etki bununla sınırlı değil.  Aynı zamanda su tüketiminin yaklaşık yüzde12’sinden, atıkların yüzde 65’inden ve elektrik tüketiminin de yüzde71’inden de sorumluyuz. Sürdürülebilirlik etik, ekolojik ve ekonomik değerler çerçevesinde ele alınarak ilerleme kaydedilmelidir..." dedi. 

Siyasilere büyük görev düşüyor
Küresel ısınmayla mücadelede mimarlara, mühendislere, şehir plancılarına ve en önemlisi de yönetmelikleri belirleyen devlet yetkililerine büyük sorumluluklar düştüğünü söyleyen Mimar Selçuk Avcı bu noktada İstanbul’da ve bütün şehirlerde milyonlarca metrekare çatı olduğunu hatırlatıyor ve Türkiye’nin üstüne düşen güneş ışığı hacmine dikkat çekerek, solar sistemlerin kullanımının yaygınlaştırılmasının öneminden söz etti:

“Günümüzde teknoloji çok farklı boyutlara gelmiş durumda. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda ve gelişmekte olan ülkelerin de bazılarında nitelikli solar sistemler tasarlanıyor. Türkiye’de de bu tür sistemlerin kullanımının yaygınlaştırılması ve enerji üretim-tüketim dengesinin kurulması hedeflenmeli. 3 Haziran 2015 tarihinde İngiliz mühendislik ve müşavirlik şirketi Mott MacDonald’ın yayınladığı küresel ısınma raporunda, 20 sene içersinde ısınmadan dolayı kayıpların $1 trilyon dolara ulaşabileceğini ve bununla başa çıkmak için $200 milyar dolarlık bir yatırımın gerektiğini açıklandı. İşte bu yüzden global verileri dikkate alarak, Türkiye’deki uygulamaların da yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.”

“Yapılarda sürdürülebilirlik sadece bir trend değil, kaçınılmaz bir sonuç…”
Sürdürülebilirliğin ekolojik boyutununun etkilerinin artık kaçınılmaz olduğunu dile getiren Mimar Selçuk Avcı sürdürülebilirliğin birçok kişi tarafından güncel ve geçici bir moda ya da trend olarak algılanmasını tehlikeli bulduğunu söyledi. Avcı:

“Sürdürülebilirliği geçici bir trend olarak algılayan mimar ve mühendisler olduğunu biliyoruz. Bu algı ne yazık ki işverenleri de yanlış yönlendiriyor ve bunu pazarlamanın bir boyutu olarak görüyorlar. Sürdürülebilir düşünce tarzı tabii ki bir trend değil, kaçınılmaz bir sonuç. Bununla bugün başa çıkamazsak, yarın artık çok geç olsa bile başa çıkmamız gerekecek. Bu kitlesel eğitimimiz ve anlayışımızla ilgili bir şey ve burada hem yerel hem de merkezi yönetimlerin rolleri çok önemli. Fakat politik arenada hiç kimse küresel ısınmayla mücadele üstüne konuşmuyor.” dedi