Kars Bakü tren seferleri ne zaman başlayacak?

Kars Bakü tren seferleri başlama tarihi belli oldu. Öğrenmek için tıklayın.

Kars Bakü tren seferleri ne zaman başlayacak?

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Dışişleri Bakanları Üçlü Zirvesi Dördüncü toplantısında konuşuldu. Kars'ta gerçekleştirilen toplantıda, Kars-Bakü tren seferleri başlama tarihi hakkında açıklama yapıldı. Bakanlar toplantıda, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının 2015'te bitirileceğini duyurdu.

Kars-Bakü tren hattı güzergahı
Demir İpek Yolu olarak nitelendirilen hat, Azerbaycan'ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye'nin Kars şehrine ulaşacak. Bu demiryolu hattı Azerbaycan'la Türkiye'yi birleştirecek. Demiryolunun tamamı 180 km, toplam maliyeti de 450 milyon dolar. Demiryolunun 76 km'si Türkiye'den, 29 km'si Gürcistan'dan, 80 km'si ise Azerbaycan'dan geçecek.

Avrupa'dan Çin'e kesintisiz taşıma
Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesinin tamamlanmasıyla Avrupa'dan Çin'e demiryoluyla kesintisiz yük taşınması mümkün hale gelecek. Böylece Avrupa ile Orta Asya arasındaki yük taşımalarının tamamının demiryoluna kaydırılması planlanıyor.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hizmete girdiğinde, orta vadede yıllık 3 milyon ton yük taşınması hedeflenmekte 2034 yılına gelindiğinde ise 16 milyon 500 bin ton yük ile 1 milyon 500 bin yolcu taşınması hedeflenmekte.