Kars Tiflis Bakü demiryolu projesi ne zaman bitecek?

Demir İpek Yolu olarak nitelendirilen Kars Tiflis Bakü demiryolu projesi ne zaman bitecek?

Kars Tiflis Bakü demiryolu projesi ne zaman bitecek?

Kars Tiflis Bakü demiryolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Peki Türkiye'nin 76 kilometrelik kısmını yürüttüğü Kars Tiflis Bakü demiryolu projesi ne zaman bitecek?

Demir İpek Yolu olarak nitelendirilen Kars Tiflis Bakü tren hattı inşaatını 294 milyon TL ile Özgün Yapı-Çelikler Ortak Girişimi yürütüyor. Projenin bitmesiyle ilk yılda 1 milyon yolcu, 6.5 milyon ton yük taşınması hedefleniyor. Orta vadede yolcu sayısının 3 milyona, yük miktarının da 18 milyon ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kars Tiflis Bakü demiryolu projesi güzergahı

Her ülkenin ulusal demiryolu hatlarıyla birleşecek olan proje, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'yi bağlayacak. Aynı zamanda batının Asya'yla bağını sağlayacak olan projenin güzergahı Çin'den Londra'ya kadar uzanacak.Kars Tiflis Bakü demiryolu projesi, Azerbaycan'ın başkenti Bakü şehrinden Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek, Türkiye'nin Kars şehrine gidecek. Demiryolunun tamamı ise 180 km. Toplam maliyetinin 450 milyon dolar olduğu projenin 76 km'si Türkiye'den, 29 km'si Gürcistan'dan, 80 km'si ise Azerbaycan'dan geçecek.