Karşıyaka Konak tramvaylarının açılış tarihi kesinleşti!

Yapım çalışmalarının devam ettiği Karşıyaka Konak tramvay hatlarının açılış tarihi kesinlik kazandı. İşte detaylar…

Karşıyaka Konak tramvaylarının açılış tarihi kesinleşti!

İzmir’de inşasına devam edilen Karşıyaka Konak tramvay hatlarının açılış tarihi kesinleşti. Hatlar, 2017 yılının sonunda hizmete açılacak. Hatlarda hali hazırda ray döşeme çalışmaları yapılıyor. Ve bu kapsamda ray döşeme çalışmalarının yüzde 40’ı tamamlanmış durumda.

Konak tramvay güzergahı

Konak tramvayı, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde deniz ve kara tarafında olmak üzere yola 4.şerit olarak iki ayrı hat üzerine tasarlandı. 12.7 kilometrelik uzunluğuyla 19 durakla hizmet verecek tramvay, F. Altay Meydanı’ndaki pazaryeri yanından başlayacak. Akabinde Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’ni takip ederek, sahile çıkacak. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nda iki ayrı hat olarak devam edecek Karşıyaka Konak tramvayı, Göztepe yaya üst geçidinin altından geçerek sahil boyunca Konak’a varacak.

Karşıyaka Konak tramvaylarının açılış tarihi kesinleşti!

 

Karşıyaka tramvayında 15 durak olacak

Konak tramvayı 19 duraktan oluşurken; 9.87 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tramvayı 15 duraktan meydana geliyor. Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2017 yılının sonunda açılacak tramvaylarda çalışacak araçların maliyeti ise 390 milyon lira civarında olacak.