Kartal-Kaynarca Metro hattı tüneli bitti

Kartal-Kaynarca Metro hattında deneme sürüşleri 2015 sonunda başlayacak. Şantiyeyi ziyaret eden İBB Başkanı Topbaş: "Tarihe tanıklık ediyoruz." dedi

Kartal-Kaynarca Metro hattı tüneli bitti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kartal-Kaynarca Metro hattı çalışmalarını ziyaret etti. 

2019'da tamamlanacak
2019 yılında tamamlanması planlanan Kartal-Kaynarca metro hattı incelemeleri sonrasında açıklama yapan İBB Başkanı Kadir Topbaş, tarihe tanıklık edildiğini söyledi. Her mahalleye en fazla yarım saatlik yürüme mesafesinde metro hizmeti sunmayı hedeflediklerini belirten İBB Başkanı: 

"İşte medeniyet bu. Kaynarca bizim son noktamız değil. İnşallah Tuzla'ya kadar, Tuzla Belediyemizin bulunduğu noktaya kadar gidecek hat tamamlanacak..." dedi. 

Saatte 70 bin yolcu
2015 yılı sonu itibarıyla test sürüşlerine geçilmesi planlanan Kartal-Kaynarca metro hattı ile birlikte Kadıköy-Kaynarca arası tek seferde saatte 70 bin yolcu taşınabilecek. Yeni yapılacak metro hattıyla beraber Kadıköy-Kaynarca arası yolculuk süresi 38,5dakikaya inecek.Anadolu Yakası'nın ilk metrosu olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli kazı çalışmaları bittiğinde Kaynarca’ya uzanmış olacak.

2012 yılında açılan ve hat uzunluğu 21,7 kilometre olan Kadıköy-Kartal Metro tüneli 16 yolcu istasyonuna sahip. Kartal-Kaynarca Metrosu’da hatta dahil olduğundaistasyon sayısı 19’a ulaşacak ve hattın uzunluğu 26,5 kilometreye çıkacak.