Kartal ve Maltepe DAP Yapı ile büyüdü

DAP Yapı patronu Ziya Yılmaz, son yıllarda geliştirdiği projelerle Kartal ve Maltepe gibi şehrin gelişme akslarının tanıtımına büyük katkı yaptıklarını belirterek, "İlk başladığımda, metrekare fiyatı 2 bin liraydı, bugün 10 lira bandında" dedi

Kartal ve Maltepe DAP Yapı ile büyüdü

16 Haziran 2014/Emlakwebtv
Bundan 10 yıl öncesine kadar İstanbul'un merkez dışı ilçeleri olarak kabul edilen Kartal ve Maltepe'ye yaptığı projelerle bölgenin tanınmasında büyük pay sahibi olan Dap Yapı Şirketi patronu Ziya Yılmaz, "Ben burada konut geliştirmeye ilk başladığımda metrekare fiyatı 2 bin liraydı. Bugün 10 bin lira. Birçok belediye başkanı kendi ilçesine davet ediyor. O bölgede konut geliştirmemi istiyor" dedi.

Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'a verdiği ropörtajda 1999 yılında Kağıthane Şelale Evleri ile başlayan yolculuğunun, mevcutların tamamlanmasıyla birlikte 24 projeye ulaşacağına değinen Yılmaz, "Çocukluğumdan beri en büyük hedefim 80 büyük projeyi hayata geçirmekti. İnşallah, şehre değer katan 80 proje yapmak istiyorum" ifadesini kullandı. 

Krizden tecrübe kazandık
İlk projesi Kağıthane Şelale Evleri'nin yapımına 1999 yılında başladığına değinen Yılmaz, 2001 krizine rağmen projeyi 29 ayda bitirmeyi başardıklarını söyledi. "Bu durum bana öyle bir tecrübe kazandırdı ki, 7 kez Oxford'dan diploma almış gibi oldum" diyen Yılmaz, bu deneyimin en kötü senaryoda bile öz finans gücüyle projenin tamamlanmasının zorunlu olduğunu öğrettiğini söyledi. Bu sayede projelerin finansmanı hazır biçimde tüketiciye sunulduğunu belirten Yılmaz, "Riski sıfırlıyoruz. Türkiye'de yeni çıkan yasalarla bu kadar olmasa da buna benzer bir modele doğru gidiliyor" dedi.

Ülkemizi yeterince pazarlayamıyoruz
Seda Tabak'ın "Yabancıların ilgisini nasıl buluyorsunuz?" şeklindeki sorusuna, "Yüze 10 seviyesindeyiz. Oysa yüzde 90 yolumuz var. Bu yapının sonsuz derecede açılması lazım. Ancak bu özel sektörün altından kalkabileceği bir şey değil" diye cevap veren Yılmaz, turizmi içine katan geniş kapsamlı bir çalışmanın başlatılması gerektiğini belirtti.

Bugün itibariyle devam eden 9 projeye ek olarak 5 yeni projeyle ilgili hazırlıklarının sürdüğünü açıklayan Yılmaz, yürürlükteki projelerin toplam bedelinin 3.5 milyan lira olduğuna değindi. Yılmaz, Kartal'da yapmayı projenin satışa çıkma tarihini ise 2015 olarak açıkladı.

Firma Bilgisi: Dap Yapı