Kartal yatırımcıyı uçurmayı sürdürecek

İstanbul Anadolu Yakası’nda E-5 hattı ve sahil boyunca uzanan Kartal, 2015’te yüzde 21’lik getiriyle konut yatırımcısına en çok kazandıran bölgeler arasında yer aldı.

Kartal yatırımcıyı uçurmayı sürdürecek

Kartal yatırımcıyı uçurmayı sürdürecek

İstanbul Anadolu Yakası’nda E-5 hattı ve sahil boyunca uzanan Kartal, 2015’te yüzde 21’lik getiriyle konut yatırımcısına en çok kazandıran bölgeler arasında yer aldı. 2011’de D-100 Karayolu ile TEM Otoyolu arasında kalan bölgedeki dairelerin birim metrekare fiyatları bin 500 ile 4 bin 500 lira arasında değişirken, bugün bu rakamlar 3 bin – 6 bin 800 lira seviyelerinde. Sahile yakın kimi projelerde bu fiyat 13 bin liralara çıkıyor. Kartal, ulaşımdan eğitime, sağlıktan sanata, spora kadar kamu ve özel sektör yatırımlarıyla değerine değer katıyor. Dünyanın en ben büyük Adalet Sarayları’ndan Anadolu Adalet Sarayı ve metronun hizmete girmesi Kartal’daki hareketliliği artırdı. Başta Kartal E5 hattı olmak üzere ilçenin hemen hemen her noktasında markalı konut ve ofis projeleri inşa ediliyor.

‘Altın Çember’in başkenti Kartal

Limanlar, karayolları, yüksek hızlı tren hatları gibi yatırımlar İstanbul ile Marmara Bölgesi’nin diğer kentleri arasındaki etkileşimi artırıyor. İzmit Körfez ve Çanakkale Boğazı geçiş projeleri ile 3’ncü Boğaz Köprüsü projesi bölgede bir ‘Altın Çember’ oluşturuyor. Söz konusu bu yatırımlarla en fazla dört saat içinde Marmara Bölgesi’nin büyük kentleri birbirine bağlanmış olacak. Merkezinde İstanbul’un yer alacağı ‘Altın Çember’in başkenti ise Kartal olacak. Konut açısından gelişen bölge ofis yatırımlarıyla da gelişiyor. Körfez Geçiş Köprüsü’nün tamamlanmasıyla, Yalova, Orhangazi gibi yerlerde yaşayan insanlar Kartal - Pendik hattında çalışabilir hale gelecek.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı

‘Yeni yaşam alanı olacak’

Kartal yeni gelişen bir bölge. Kaliteli yapılaşmalar ve her geçen gün sayısı artıyor. Özellikle İzmit Körfez ve Çanakkale Boğazı geçiş projeleri ile 3’ncü Boğaz Köprüsü bölgede bir ‘Altın Çember’ oluşturuyor. Konutları, ofisleri ve sosyal alanlarıyla Kartal, önümüzdeki yıllarda Anadolu Yakası’nın yeni yaşam alanı olacak.

İŞ GYO Genel Müdürü Turgay Tanes

FİYATLAR ARTACAK

Kuzey Marmara Otoyolu, Çanakkale Boğaz Köprüsü ve İzmit Körfez Geçişi projeleri bölgenin gelişimini hızlandıracak. Tüm bu yatırımlar çalışan nüfusu da Kartal’a çekecektir. Bölgede ulaşımın rahatlamasıyla fiyatlar Tuzla'dan başlayarak, Kartal ve Maltepe'de artacaktır. Büyük kurumlarda Anadolu yakasının bu potansiyelinin farkına vardı. Birçoğu genel müdürlüklerini buraya taşıdı. Bazı kurumlar ise ikinci ofis yatırımları için Anadolu yakasını değerlendirdi. Nitekim bizim Kartal’da hayata geçirdiğimiz ve üçü konut, ikisi ofis olmak üzere 5 bloktan oluşan Manzara Adalar Projesi’nde satış oranları yüzde 50’ye ulaştı.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya

Büyük gelecek vaat ediyor

Kartal bölgesi Anadolu yakasının en hızlı gelişen bölgesi. Yatırımlar artarak devam ediyor. Son 3 yılda markalı konut gelişim bölgesi haline geldi. Bölgede çok sayıda site kentsel dönüşümü bekliyor. Bizde bu bölgede kentsel dönüşümün öncü oyuncusu olduk. Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı, E5 ve TEM’in yanı sıra raylı sisteminde bölgeden geçişi Kartal’ı ulaşım olarak İstanbul’un en şanslı noktalarından biri haline getiriyor. Metrekare fiyatları sahilde 10 bin TL’ler seviyesine oturmuş durumda.   E5 hattında ise 6 bin TL’ler seviyesine yükseldi.  Bölge önümüzdeki süreçte yatırımcılar için büyük gelecek vaat ediyor.