Kartal’da ‘kıyı köşe’ canlandı

TAK, Tasarım Araştırma ve Katılım yoluyla kentsel çöküntü alanlarına dönmüş kıyı köşeleri canlandırıyor. Kartal’da kıyı köşe tarım sokak projesiyle kullanılmayan bir mekan kente kazandırıldı.

Kartal’da ‘kıyı köşe’ canlandı

TAK, kentsel sorunları tasarım, araştırma ve katılım yoluyla ele alarak, sosyal değişime duyarlı tasarım süreçleri kurguluyor. Kentsel sorunların çözümünde kentliler, tasarımcılar, gönüllüler, öğrenciler destekçiler ve kamuoyu ile işbirliği kurarak, projeler üretiyor. TAK Kadıköy olarak çalışmalarını sürdüren ekip, TAK Kartal’da da Kartal Belediyesi’nin desteği ve işbirliğiyle projeler geliştiriyor. TAK Kartal, Kartal Belediyesi ve Kentsel Strateji gönüllü ortaklığıyla yürütülüyor. Kartal‘ın sorunlarının çözümü için mahalleliler ile tasarımcıları bir araya getiren TAK Kartal; Tasarım, Araştırma ve Katılım program ve projeleriyle Kartal’da yaşam kalitesinin artırılmasını amaçlıyor.
 

Kartal’da ‘kıyı köşe’ canlandı

“15 dakika yürüme mesafesinde bir parka ulaşılabilmeli”
TAK Kartal kentsel çalışma alanlarındaki projeleri kapsamında Kartal’da ‘Kıyı köşe tarım sokak’ projesini hayat geçirdi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün katılımlarıyla gerçekleşen projeyle Kartal’ın kullanılmayan kıyı köşe mekanları tasarım yoluyla canlandırıldı. Kartallıların kendi mahallerinde söz sahibi olmasının amaçlandığı ‘Kıyı Köşe Projesi’ kapsamında Kartal Hürriyet Mahallesi Tarım Sokak’ta bulunan alan için tasarımcıların projeleri; tasarımcı oylaması, halk oylaması ve değerlendirme kurulu oylaması olmak üzere toplam üç aşamadan geçti. Oylamanın sonucunda seçilen tasarım, hayata geçirildi.  Proje açılışında konuşma yapan Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, “TAK Kartal, Kartal Belediyesi’nin AR-GE’sidir.  Biz onlardan çok büyük faydalar sağlıyoruz. Cumartesi günü muhtarlarımıza Mahalle Eylem Planı’nı sundular. Mahalle Eylem Planı’nda 5 dakika, 10 dakika ve 15 dakika yürüme mesafesinde halkın ihtiyaçlarını karşılayacak neler varsa onları doküman haline getiriyorlar. En basit şekliyle evden çıktınız, torununuzun elinden tuttunuz en fazla 15 dakika yürüme mesafesinde bir parka ulaşabilmelisiniz” dedi.