Kartal'ın dönüşüm potansiyeli: 200 milyar dolar

Kartal bölgesinin yatırım potansiyelinin masaya yatırıldığı "Kartal'a Yatırım, Geleceği Yatırım" zirvesinde konuşan Ali Dumankaya, ilçedeki kentsel dönüşüm işinin 200 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu söyledi

Kartal'ın dönüşüm potansiyeli: 200 milyar dolar

Kartal Belediyesi'nin öncülüğünde düzenlenen "Kartal'a Yatırım, Geleceğe Yatırım Zirvesi", bölgenin gayrimenkul sektöründeki en önemli marka ve isimlerini bir araya getirdi. Dragos Antik Kazı alanında gerçekleştirilen etkinlikte Kartal'ın yatırım ve dönüşüm potansiyeli masaya yatırıldı.

Kartal'ın kentsel dönüşüm potansiyeli
Zirvenin panel bölümünde söz alan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Kartal'ın kentsel dönüşümün örnek alanlarından biri haline geldiğini söyledi. Dumankaya, yalnızca maden ocağı bölgesinde, kentsel dönüşüme ayrılmış 4 milyon metrekarelik bir alan bulunduğunu ve bölgedeki atıl fabrikaların önümüzdeki yıl itibarıyla dönüşüme tabi olacaklarını belirterek:

"Kartal'da özellikle kentsel dönüşüm alanında öncü çalışmalar yapıldığını görüyoruz, sahadaki çalışmalar çok başarılı. Kentsel dönüşüme yoğun ilgi var. Yatırım bazlı baktığımızda Kartal bölgesinde 10 yılda 200 milyar dolarlık iş var..." dedi. 

Eski site yoğunlaşması
Kartal'ın bir çok bölgesinde 400'e yakın ve büyük çoğunluğu dönüşmesi gereken sitelerin bulunduğunu, bu binalarında riskli, basit bir temelle inşa edildiği bilgisini de veren Ali Dumankaya:

"Kartalın zemini çok sağlam ancak birkaç kat aşağı inince bunu görebiliyorsunuz. Bu eski konut stokunu doğru bir şekilde hızlı bir şekilde dönüştürmemiz gerekiyor..." ifadelerini kullandı. 

Kartal'ın dönüşüm potansiyeli: 200 milyar dolar

Kartal, iş ve yaşam merkezi haline dönüştü
60'lı yıllarda Kartal'ın sanayi bölgesi olduğunu ancak ulaşım imkanları ve coğrafi avantajlarıyla bugün iş ve yaşam merkezi haline döndüğünü söyleyen İbrahim Dumankaya da:

"Kartal’da dönüşüm hızla devam ediyor. Ancak hala dönüşme ihtiyacı olan birçok bina var. Dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor..." dedi.