Kaş Havaalanı nelere mal olur?

Kaş’a yapılması planlanan Antalya’nın 3. havalimanı, hem Kaş’ın doğal bitki örtüsüne hem de yapılan doğa sporları turizmine büyük darbe vuracak.

Kaş Havaalanı nelere mal olur?

Çevre platformları Antalya’nın Kaş ilçesine yapılması planlanan havalimanı ile ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre havaalanı yapıldığı takdirde Kaş’ı hem çevresel hem de turzim açısından büyük bir felaket bekliyor. Kaş’ın Çukurbağ ile Pınarbaşı mahalleleri arasındaki bölgeye yapılması planlanan Kaş Havaalanı ile ilgili; Kaş Kalkan Patara aoatelciler Birliği, Kaş Su Atlı Tanıtma Derneği, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, ÇEKÜL Vakfı Kaş Temsilciliği, Kaş Çevre Platformu ve Kaş Koruma Platformu'nun hazırladığı raporda bölgeyi ciddi anlamda bir tehlikenin beklediği belirtiliyor. Yaklaşık 6 bin 400 dönümlük bir alanda yapılacağı belirtilen Kaş Havaalanı projesinin, tarım – arıcılık ve Kaş’ın sembollerinden olan badem ağaçlarının bulunduğu bir bölgede  yapılmak istendiği vurgulandı. Kaş Demre sahillerinde konaklama tesisleri inşa edilmek üzere Kaş’ın yapıya açılmasıyla başlayan süreç Havalimanı projesiyle devam etti. Rapora göre Kaş’ta yapılacak bir havaalanı veya yapılaşma bölgeye, canlılara ve bölgenin doğa turizmine büyük darbe vuracak.

Raporda neler var?
Kaş Türkiye’nin ve dünyanın sayılı doğa sporları merkezlerinden biri olma özelliği taşıyor. Yamaç paraşütü, trekking, deniz kanosu, dağ bisikleti, su altı dalış sporları ve yayla turizmi alternatif olanakların yer aldığı Kaş, doğa sporları yapmak üzere bölgeye gelen ziyaretçiler için artık tercih sebebi olmayacak. Kaş Havalimanı için seçilen bölgede tescil edilerek korumaya alınmış dört sit alanı bulunuyor. Bölgede arkeoloji, tarih, sanat tarihi ve eski çağ dilleri gibi bilim dallarınca yapılan yüzey araştırmaları sonucunda ortaya çıkmış pek çok taşınmaz kültürel kalıntı kayıt altına alınmış durumda. Kaş’ın en önemli turizm aktivitesi olan Likya Yolu yürüyüşlerinin havaalanının yaratacağı tahribatla yapılamayacak olması. Bölgedeki bitki örtüsünün ve geçim kaynağı olan badem bahçelerinin yok olması. Pınarbaşı ve çevre köylerde geçim kaynağı olan hayvancılık da, otlak alanı bulunamayacağı için yapılamayacak. Bölgede yer alan dört sit alanının dışında, Phellos antik kenti ve çevreye yayılmış lahitler, anıtsal mezarlar, burç gibi yapı kalıntıları da bulunuyor.