Kasım ayının istihdam şampiyonu 'inşaat'

Eleman.net verilerine göre inşaat sektörü Kasım ayında yüzde 8.71'lik istihdam rakamıyla savunma/güvenlik sektörünün ardından ikinci sırada yer aldı

Kasım ayının istihdam şampiyonu 'inşaat'

Eleman.net'in verilerine göre; Kasım ayında bir önceki aya oranla yüzde 4'lük bir artışla 20 bin 924 iş ilanı yayınlandı. Kasım ayının istihdam şampiyonu savunma/güvenlik ile inşaat sektörü oldu. İşe yerleştirilen aday sayısı yüzde 6,4'lük bir artışla 8 bin 533 sayısına ulaşırken en çok istihdam sağlayan sektör yüzde 9.13 ile savunma/güvenlik oldu. Adaylar açısından bakıldığında ise, gıda sektörü yüzde 6.35 ile en çok başvuru yapılan sektör oldu.

Son 4 yılın en kötüsü
TÜİK'in açıkladığı Eylül ayı işsizlik rakamlarına göre, Türkiye işsizlikte son 4 yılın en kötüsünü yaşasa da Eleman.net'in Kasım ayına ilişkin istihdam verileri umut verici bir yaklaşım sunuyor. Türkiye'nin mavi yaka ve ara kademede lider insan kaynakları sitesi Eleman.net, veri tabanında yer alan ilanlar ve sağlanan istihdam verileri üzerinden Kasım ayındaki değişimi araştırdı. Buna göre, Kasım ayında bir önceki aya oranla yüzde 4'lük bir artışla 20 bin 924 iş ilanı yayınlandı. Kasım ayının istihdam şampiyonu ise savunma/güvenlik sektörü oldu. İşe yerleştirilen aday sayısı yüzde 6,4'lük bir artışla 8 bin 533 sayısına ulaşırken en çok istihdam sağlayan sektör yüzde 9,13 ile savunma/güvenlik oldu. Adaylar açısından bakıldığında ise, gıda sektörü yüzde 6,35 ile en çok başvuru yapılan sektör oldu.  

Kasım Ayında En Çok İstihdam Sağlayan Sektörler
Sektör                               Yüzde
Savunma/Güvenlik         9.13%
İnşaat                         8.71%
Hizmet                        8.30%
İmalat                        5.39%
Otomotiv                     5.39%
Elektrik ve Elektronik      4.98%
Bilgisayar/BT/Internet     4.56%
Eğitim                        4.15%
Gıda                          3.73%
Reklamcılık                 3.32%