Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli hizmete açıldı

Kasımpaşa ile Sütlüce arasında hizmet verecek Kasımpaşa Tüneli, bugün hizmete açıldı. Tünel ile birlikte 1. Çevre Yolu'na ulaşmak isteyen araçların süreleri önemli bir biçimde kısalacak

Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli hizmete açıldı

Kasımpaşa Tüneli, şu sıralar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Törene Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hizmetlerde emeği geçenlere teşekkür ederken, Başbakan Binali Yıldırım da mega projeler hakkında bilgi verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedef metroda 355 kilometre

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmada, İstanbul'da yürütülen ulaştırma faaliyetlerinin önemine dikkat çekti. Projede emeği geçen tüm birimlere teşekkür eder Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Biz geceli gündüzlü çalışma içindeyiz. Tünellerde 17 kilometreyi bulduk. Metroda 160 kilometreyi geçtik. Hedefimiz 2020'ye girerken tünellerde 68, metroda 355 kilometreye ulaşmaktır. " dedi. Başbakan minali Yıldırım da İstanbul'da bugün raylı sistem uzunluğunun 260 kilometreyi bulduğunu ve 2023'te bu uzunluğun bin kilometrenin üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini belirterek: "Bunun yanında 3. Havalimanının açılışını yıl sonunda yapacağız. Tamamı bittiğinde dünyanın en büyüğü olacak..." dedi. Başbakan Binali Yıldırım Kanal İstanbul projesinin de bu yıl içinde yapımına başlanacağı bilgisini verdi. 

Kasımpaşa-Sütlüce Tüneli

Bölgede trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan bir protokol ile hayata geçirilen Kasımpaşa Tüneli'nin uzunluğu 6  bin 507 metreyi buluyor. Kamulaştırma işlemleri yine İBB tarafından gerçekleştirilen projede ayrıca 3 bin 817 metrelik bir de bağlantı yolu ve 140 metrelik aç - kapa tünel yer alıyor. 

Ulaşım ve turizme büyük katkı

Kasımpaşa Tüneli'nin özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde sıkışıklığın açılmasında önemli bir rol oynaması bekleniyor. Haliç ve Galata bölgesinde turizme de ekonomik ve sosyal açıdan önemli faydalar sunması beklenen Kasımpaşa Tüneli ile birlikte 1. Çevre yoluna ulaşım oldukça kısa ve kolay bir hale gelecek. Kasımpaşa Hasköy Tüneli'nin açılmasıyla birlikte Taksim ve 1. Çevre Yolu güzergahı önemli biçimde kolaylaşacak. Bugün itibarıyla 4 bin aracın kullandığı güzergah, tünel ile birlikte 40 bin araçlık kapasiteye ulaşmış olacak.