Kastamonu Entegre, yurtdışına 4. yatırım

Orman ve ağaç ürünleri üreticisi Kastamonu Entegre, yurtdışındaki dördüncü, Romanya’daki ikinci fabrikasını açtı

Kastamonu Entegre, yurtdışına 4. yatırım

14 Haziran 2012

Orman ve ağaç ürünleri üreticisi Kastamonu Entegre, yurtdışındaki dördüncü, Romanya’daki ikinci fabrikası, Romanya Yonga Levha Fabrikası’nda ilk levha üretimini yaptı.  İlk levhaya ilk imzayı, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kiğılı attı.
Kastamonu Entegre’nin 80 milyon euroluk yeni yatırımıyla Romanya’nın Reghin Bölgesi’nde kurduğu yonga levha tesisi, ilk levha üretimine başladı. Romanya’daki yatırımla Kastamonu Entegre’nin Romanya’da istihdam ettiği çalışan sayısı yüzde 25 artarak 778 kişiye ulaştı.
Romanya’nın Reghin Bölgesi’nde faaliyete geçen, günlük 1.800, yıllık 540 bin metreküp üretim kapasitesine sahip yonga levha tesisi, Romanya iç pazarı, Balkan ve Kuzey Afrika ülkeleri, Türki Cumhuriyetleri’nin ihtiyacını karşılayacak.
Yeni tesis ayrıca, Kayseri ve Adana bölgesindeki müşterilerin yüksek ve özel kaliteli yonga levha taleplerini de karşılayabilecek.
Hayat Holding’in bünyesinde yer alan ve 1969 yılından beri ağaç sektöründe faaliyet gösteren Kastamonu Entegre bugün, altısı Türkiye’de (Kastamonu, Kastamonu Organize Sanayi, Gebze, Balıkesir, Samsun, Adana) dördü yurt dışında (Bulgaristan, Romanya ve Bosna-Hersek) olmak üzere on tesisinde üretim gerçekleştiriyor.
3.5 milyon metreküp toplam panel üretim kapasitesi (MDF + Yonga levha) ile, Avrupa’nın 6. büyük ağaç bazlı panel üreticisi olan Kastamonu Entegre sektöründe Dünyada 11. sırada yer alıyor. Kastamonu Entegre 2011 yılında 95 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri sektör birincisi oldu.  
2012 yılında 1.1 milyar dolar konsolide ciro hedefleyen Kastamonu Entegre’nin yurt içinde ve yurt dışında planladığı yeni yatırımları ise, Rusya’da MDF, Yonga levha  ve OSB tesisi yatırımı, Romanya’da MDF tesisi yatırımı,  Türkiye’de Antalya-Denizli bölgesinde MDF tesisi yatırımı,Bulgaristan’da OSB tesisi yatırımı.
Hedeflenen yatırımlar tamamlandığında, Kastamonu Entegre 1.8 milyar dolar cirosu ve yılda 5.5 milyon metreküp üretim kapasitesi ile Avrupa’da sektöründe ilk dört şirketten biri; Romanya’dan Hindistan’a kadar olan geniş bir bölgede ise sektöründe üç büyük şirketten biri olacaktır. Böylece 2011 yılında konsolide cirosu yüzde 25 yurtdışında oluşurken, yatırımlar tamamlandığında, cironun yüzde 50’den fazlası Türkiye dışında oluşacaktır.