Kastamonu Entegre'den kritik Rusya açıklaması

Rusya'da iş yapan en önemli Türk şirketlerinden biri olan Kastamonu Entegre, yaptığı bir kamuoyu duyurusuyla Kaluga bölgesi yatırımının askıya alındığına yönelik haberleri yalanladı

Kastamonu Entegre'den kritik Rusya açıklaması

Rusya ile yaşanan gerilimin yarattığı tedirginliği üzerinden atmaya çalışan iş dünyası arka arkaya açıklamalar yapıyor. Rusya'ya yaptığı dev yatırımlarla dikkat çeken en önemli Türk şirketlerinden biri olan Kastamonu Entegre, kamuoyuna yönelik duyurusunda, kimi haber sitelerinde yer alan yatırımların durdurulduğu yönündeki haberleri yalanladı. Firma, Rusya Federasyonu'nun Kaluga Bölgesi'ndeki üretim tesisi yatırımının, Kastamonu Entgere tarafından askıya alındığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kastamonu Entegre'den kritik Rusya açıklaması

Yatırımlar durdu mu?
Kastamonu Entegre
açıklamasında, Rusya Federasyonu makamlarından şirkete iletilen herhangi bir durdurma kararının olmadığını, şirketin de herhangi bir yatırımını askıya almak gibi bir kararının bulunmadığını belirtirken, Rusya yatırımlarının kısa vadeli ve konjonktürel değil, uzun vadeli ve karşılıklı fayda ve işbirliğine dayalı bir nitelik taşıdığına dikkat çekildi. 

Kastamonu Entegre'nin, ülke içinde ve dışındaki her yatırımda yerel istihdama katkıda bulunma ve güçlendirme ilkesinden hareketle iş yaptığının hatırlatıldığı kamuoyu açıklamasında:

"Şirketimiz, ülkemiz ile Rusya Federasyonu arasındaki geçmişten günümüze taşıdığımız köklü ve derinlikli; kültürel, sosyolojik ve ekonomik dostane ilişkilerin gücüne dün olduğu gibi bugün de inanmaktadır" ifadelerine yer verildi. 

Kastamonu Entegre'nin Rusya yatırımları
Hammadde kaynakları ve lojistik üssü olma özelliğiyle Tataristan'da 2012 yılında MDF yatırımına başlayan Kastamonu Entegre, yatırımı ile doğrudan 500, dolaylı olarak da 2.500 kişiye istihdam imkanı sağlyor. Üç tesiste toplam üretim kapasitesi 1.7 milyon metreküp/yıla ulaşan firma, bu tesisi ile dünyanın en büyük entgere panel üretim tesisinin de sahibi konumunda.