KASTAMONU’YA 22.5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM GELİYOR

Ferko İnşaat, Kastamonu’ya toplam 22.5 milyon dolarlık yatırım yapıyor. Kastamonu Ilgaz Milli Parkı’nda yer alan Ilgaz Mountain Resort Oteli’ni yenileyecek şirket, ayrıca bölgede yeni bir otel daha açacak

KASTAMONU’YA 22.5 MİLYON DOLARLIK YATIRIM GELİYOR

18 Ekim 2014 / Posta Gazetesi

İnşaat, gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Ferko İnşaat, kış turizminde bakir kalan Kastamonu’da mevcut yatırımlarını genişletiyor. Kastamonu Ilgaz Milli Parkı’nda yer alan Ilgaz Mountain Resort Oteli’ni yenileyecek olan Ferko, bu yatırımın yanında yeni bir otel de inşa ediyor. Yeni oteli 15 milyon dolar yatırımla açacak olan Ferko, mevcut resort otelin yenilemesiyle birlikte toplam 22.5 milyon dolar harcayacak.

Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Meriçten, bu yatırımla mevcut 446 yatağa sahip tesisin kapasitesini 750’ye çıkaracaklarını söyledi. Konferans ve kamplarda da Abant ve Kızılcahamam’a rakip olmayı hedeflediklerini belirten Meriçten, yenileme ve yeni otel projesini Mayıs 2015’te bitireceklerini söyledi.

Ferit Meriçten, Ilgaz Mountain Resort’un yaklaşık 12 yıldır faaliyette olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Ilgaz Milli Parkı’nın içinde 49 yıllığına tahsisini aldığımız bu otele şu anda yeni yatırım yapıyoruz. Yeni otelimiz Ilgaz Dağı’nın 1.750 metre yüksekliğindeki 60 bin metrekarelik orman tahsisli alan içerisinde kurulacak. Toplam 12 bin 700 metrekarelik kapalı alan üzerine inşa edilecek otel, 144 oda ve 268 yatak kapasitesine sahip olacak. İnşaatımız 50 gündür devam ediyor. Otelimiz, konaklamanın yanı sıra balo ve konferans salonları ile birlikte aynı anda yaklaşık 700 kişiye hizmet verebilecek.”

Ferko İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten, Ilgaz Dağı’nın 20 milyon liraya mal olacak 4.2 kilometrelik yeni kayak pistiyle alternatif kış turizmi merkezi olacağını ifade etti. Hizmete açılan havaalanının etkisi ve kayak pistlerinin tamamlanmasının ardından Ilgaz’da turizmin yılın 12 ayına yayılacağını anlatan Meriçten, “Geçen yıl Ilgaz Mountain Resort’te 75 bin geceleme gerçekleştirildi. Bu rakam Kastamonu genelindeki gecelemenin yüzde 45’ine denk düşüyor. Ilgaz Mountain Resort ve yeni Ilgaz Mountain Otel ile 200 bin gecelemeye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Kastamonu’ya 15 bin yabancı turistin de geldiğini anlatan Meriçten, şu anda 20 farklı ülkeden misafir ağırladıklarını, özellikle Rus ve Arap turistlerin bölgeye ilgisi olduğunu kaydetti.

Gökçe Meriçten, otellerin işletmesi için yerli ve yabancı gruplarla görüşmede olduklarını, kendilerinin de işletme niyeti olduğunu sözlerine ekledi.

FERİT Meriçten, kendilerinin Ege’li olduğunu ancak Kastamonu’ya yıllar önce yatırım yapmaya başladıklarını belirterek, “Kastamonulu 500 işadamının iştirakiyle kurulan ve şu anda pasif durumda bulunan Kastamonu Holding bünyesinde şehre birçok yatırım yaptık. 1995 ve 2005 yılları arasında şehre başta konfeksiyon sektöründen olmak üzere çok yatırım çektik. Ilgaz Mountain Resort da birlikte yapılan yatırımlardan biriydi. Bu holdingle Kastamonu’ya yatırım için cesaret verdik. Kastamonu’nun çok sanayicisi var. Ancak bu yatırımın sorumluluğu daha sonra Ferko’ya kaldı. Kastamonulu arkadaşlarımız da destek oluruz dediler. Biz de 30 yıllık şirketiz, yatırımı üstlendik” diye konuştu.

 

ILGAZ’da kar kalitesinin Uludağ ve Kartalkaya’dan iyi olduğunu dile getiren Ferit Meriçten, Ilgaz’da Aralık ayında kış turizminin başladığını söyledi. Tesise kuracakları kayak simülatörleriyle kar olmadığı zamanlarda da hizmet vereceklerini belirten Meriçten, “5 metre genişliğinde, 9 metre uzunluğunda kayak simlatörleri kuruyoruz. Pistin zorluk dereceleri bile ayarlanabiliyor. Bilmeyenler burada kayak öğrenip, asıl pistlere de çıkabilir” dedi.