Katar'ın dev ihalesini Tekfen İnşaat kazandı

Tekfen İnşaat Katar'ın Doğu Endüstriyel Yolu İnşaat işi ihalesini 200 milyon dolarlık teklifiyle kazandı

Katar'ın dev ihalesini Tekfen İnşaat kazandı

Tekfen İnşaat uluslararası alanda önemli bir işi daha üstlendi Katar'ın Doğu Endüstriyel Yolu İnşaat İşi İhalesi'ni kazanan firmanın teklifini 200 milyon dolar oldu. 

Katar'ın dev ihalesi Tekfen'in oldu

Tekfen İnşaat Katar'ın en önemli yol inşaat ihalelerinden biri olan Doğu Endüstriyel Yolu İnşaatı ihalesini 200 milyon dolarlık teklifiyle kazandı. Tekfen Holding tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada holding iştiraklerinden Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş.'nin Katar Bayındırlık işleri İdaresi tarafından gerçekleştirilen ilgili ihaleyi 200 milyon dolar, yaklaşık 729,6 milyon Katar riyali teklifi ile kazandığı bilgisine yer verildi. Projenin tamamlanma süresi ise 27 ay olarak açıklandı. 

Tekfen Holding'in KAP açıklaması

Tekfen Holding tarafından yapılan Kamuyu Aydınlatma Platformu açıklaması şöyle: " Bağlı ortaklıklarımızdan Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Katar Bayındırlık İşleri İdaresi'nden (Ashghal) Doğu Endüstriyel Yolu inşaatı işini 729.6 milyon Katar Riyali (yaklaşık 200 milyon Amerikan Doları) bedel ile kazanmıştır. Projenin tamamlanma süresi 27 ay olarak belirlenmiştir."

Türk müteahhitlerinin işleri 344 milyar ABD doları seviyesine ulaştı

Diğer taraftan Türkiye Müteahhitler Birliği 1972 ile 2017 yılının Haziran dönemine kadar geçen süre içerisinde Türk firmalarının yurt dışında gerçekleştirdikleri proje sayısının 8 bin 996 adet ile 9 bin barajını aşmaya çok yaklaştığını açıkladı. Toplam 117 ülkede gerçekleştirilen bu projelerin toplam bedeli ise 344 milyar ABD doları olurken, bu projelerin dağılımında ilk sırada yüzde 19.7 ile Rusya, yüzde 13.6 ile Türkmenistan, yüzde 8.4 ile Libya, yüzde 7.2 ile Irak ve yüzde 6.4 ile Kazakistan ilk 5 sırada yer aldı. 

2017 ve 2016 Ocak-Haziran dönemi karşılaştırması

Diğer taraftan 2017 yılı itibarıyla uluslararası müteahitlik sektörünün  geçen yılın güçlüklerini kısa sürede atlattığı görüldü. Ekonomi Bakanlığı verilerinden hareketle 2016 yılının birinci çeyrek döneminde 2.8 milyar ABD doları değerindeki 45 yeni projeye karşılık, 2017 yılının ilk yarısında 5.1 milyar ABD doları tutarında 63 yeni proje üstlenildi