Kavak Hes'e iptal kararı çıktı

Rize İdare Mahkemesi, Artvin Arhavi İlçesinde yapılan Kavak HES Projesi için hazırlanan imar planlarını "hukuka" uygun bulmadı

Kavak Hes'e iptal kararı çıktı

Artvin'in Arhavi ilçesinde inşa edilen Kavak HES Projesi Rize İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mahkeme, proje için hazırlanan imar planlarının hukuka uygun olmadığına karar verdi. 

Bölge halkı itiraz etti, Kavak HES iptal edildi
2012 yılında yapımına başlanan Kavak HES PRojesinin tamamlanması için Arhavi Belediyesi tarafından değiştirilen 1/1000 ölçekli uygulama imar planı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişiklikleri sonrasında süreç bölge halkının itirazları sonucunda hukuki platforma taşındı. Çevre halkı, ÇED olumlu kararının eksik ve yanlış hazırlandığını savunarak, Rize İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Bilirkişi heyeti: "ÇED raporu eksik ve yanlış"
Konuyla ilgili başvuruları inceleyen Rize İdare Mahkemesi ise bilirkişi incelemesine karar verdi. Yapılan inceleme sonucunda mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda, ÇED raporunun eksik ve yanlış olduğu ortaya çıkarken, Mahkeme, ÇED olumlu raporunun hukuka aykırı hazırlandığı gerekçesiyle projeyi iptal etti. 

Arhavi Belediyesi "hukuksuz davrandı"
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Arhavi Doğa Koruma Platformu, Belediyenin hukuksuz tavırlarına dikkat çekti. Platform: ": “Kavak HES için verilen ÇED Olumlu kararı iptal edilince Arhavi Belediyesi’nin normal koşullarda HES imar planlarını iptal etmesi gerekirdi. Ancak belediye iptal etmedi ve yargı yolluyla belediyenin yaptığı hukuksuzluk ortaya çıktı. Şu anda sadece Arhavi’de yapılması planlanan 14 ayrı HES projesi bulunuyor. Bu projelerin 8’i için ÇED olumlu kararı alınmış durumda. HES yapılmak istenilen bölgelerden bir tanesi de güzelliği ve doğal yapısıyla göz kamaştıran Kamilet Vadisi’dir. HES’lerin doğal güzelliklerimizi ve yaşam alanlarımızı yok etmesine göz yummayacağız.” dedi