Kaybettiğimiz enerjinin farkında değiliz

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, 5 Haziran Çevre Günü7nde enerji tasarrufuna dikkat çeken bir mesaj yayınladı

Kaybettiğimiz enerjinin farkında değiliz

Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, Türkiye’de kayıtlı 20 milyon hane bulunduğunu ve bunların 16 milyonunun yalıtımsız olduğunu söyledi.

Yalıtımdan gelen dev kaynak
Eruslu, bir ailenin yıllık ortalama harcadığı elektrik enerjisinin 6 bn kWh olduğuna dikkat çekerek: " Bina yalıtımı %35 enerji tasarruf sağlayabiliyor. Giderek artan enerji tüketimini karşılamanın en etkili yollarından biri, enerji arzını artırmak yerine, mevcut enerjiyi tasarruf etmek ve özellikle son yıllarda oldukça üzerinde durulan mevcut kaynakların daha verimli kullanılmasıdır. Bu nedenle, yeni konut alımında muhakkak CE belgeli malzemelerle, doğru kalınlıkta yapılmış ısı yalıtımın mevcudiyetini kontrol edin. Ev alırken ısıtma ve soğutma için yılda ne kadar enerji harcadığını, ne kadar doğalgaz faturası ödeyeceğinizi sorgulayın. Mevcut binanızda yalıtım yok ise en kısa sürede yaptırmak üzere harekete geçin. Yalıtım için en ideal mevsimdeyiz.” dedi.

Yalıtımın sadece ısınma masraflarını azaltmak için yaptırılan bir sistem olmadığını, binalarımızı yazın soğutmak için klima kullandığımızdan binayı sıcaktan da koruyarak enerji tüketimini azalttığını söyleyen Eruslu, “Yaz aylarında binalarımızı soğutmak için harcadığımız enerji, ısıtmak için harcadığımızın 2 katı ve bu oran elektrik tüketimimizi yılda 2 bin megavat artırıyor. Türkiye’deki toplam hane sayısının %35’i Akdeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu gibi özellikle yaz aylarında sıcak olan bölgelerde bulunuyor. Binalarımızı ısı yalıtımlı hale getirerek, A sınıfı bir çamaşır makinasının 10 yılda sağlayacağı enerji tasarrufunu 1 yılda elde edebiliriz” dedi.