Kayseri hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

Ankara Kayseri hızlı tren hattı için bu yıl ihaleye çıkıyor. Peki Kayseri hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

Kayseri hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

7 saatlik ulaşım süresini 2 saate düşürecek Ankara Kayseri hızlı tren hattı için bu yıl ihaleye çıkılıyor. İhaleye Devlet Demir Yolları İdaresi (TCDD) tarafından çıkılacak. Peki Kayseri hızlı tren projesi ne zaman bitecek?

Yozgat'ın Yerköy İstasyonu ile Kayseri arasındaki 142 km'lik hatta sürdürülecek ikinci etap yol yenileme çalışmaları yaz aylarında başlayacak. Bu güzergahta yapılacak iyileştirmelerde aksama olmadığı takdirde, proje 3 yılda tamamlanacak ve uygulanan modernizasyon programı uyarınca, Ankara ile Kayseri arasındaki 7 saatlik yolculuk süresini 2 saate indirecek.

TCDD İşletmesi 2'inci Bölge Müdür Yardımcısı Mehmet Bayraktutar, Ankara-Sivas YHT Projesi'nin ilk etabını oluşturan Yozgat'ın,Yerköy İlçesi ile Sorgun arasındaki altyapı çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Bayraktutan, ikinci etabı oluşturan Sorgun-Sivas ve üçüncü etabı oluşturan Yerköy- Kırıkkale arasındaki çalışmaların ise yüzde 40'lar seviyesine getirildiğini söyledi. Ankara- Sivas YHT, Elmadağ geçiş güzergahının, mevcut projenin yanı sıra, Ankara- Kayseri YHT Projesi'ni yakından ilgilendirdiğini belirten Bayraktutan," Ankara-Yerköy Elmadağ geçişi ile Yerköy- Kayseri arası mevcut demiryolu hattında yapılacak iyileştirmeyle hızlı tren devreye sokulacak. Kısaca belirtmek gerekirse, Yerköy – Kayseri arasındaki hızlı tren projesinde, ihale aşamasına gelindi" diye konuştu.

Eski Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Ankara-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde ihale aşamasına gelinmesini, Kayseri için mutluluk verici bir gelişme olarak değerlendirdi. Artık Kayseri- Kapadokya-Antalya hızlı tren hattının da ele alınması gerektiğini ifade eden Özhaseki şöyle dedi: "Ulaştırma Bakanlığı, Antalya'nın Nevşehir üzerinden YHT hattıyla Kayseri'ye bağlanacağını duyurdu. Antalya'dan Kayseri'ye uzanacak hızlı tren hattı, sadece Kapadokya'nın değil, Kayseri ile birlikte Nevşehir'e komşu öteki illerin turizmine de dört mevsim canlılık ve hareketlilik getirir. Bize göre Aksaray ve Konya'ya içine alacağı söylenen söz konusu proje de, bir an önce ele alınmalı, gerekirse Yap-İşlet Modeli ile özel sektöre ihale edilmeli. YHT ile Nevşehir üzerinden Kayseri'ye, hem de Antalya'ya ulaşmak isteyen yatırımcılar var."