Kazada devlet de kusurlu

İstanbul Sultangazi Has Beton kalker ocağında, iki işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin bilirkişi raporu, Enerji Bakanlığı ve İSKİ gibi devlet kurumlarını 'kusurlu' olarak gösterdi

Kazada devlet de kusurlu

İstanbul Sultangazi Has Beton kalker ocağında, iki işçinin ölümüyle sonuçlanan kazaya ilişkin bilirkişi raporu, yalnızca işverenin kusurlu olmadığına kanaat getirdi. Rapor, Enerji Bakanlığı'na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve İSKİ'yi de asli kusurlu olarak gösterdi.

İki işçi hayatını kaybetmişti
İstanbul Sultangazi Has Beton adlı şirketin şantiyesinde meydana gelen kazada iki işçi toprak altında kalmış ve ölmüştü. Konuyla ilgili olarak hazırlanan bilirkişi raporunda, ocağın sahibi Hızır Kaptan ile üç yöneticinin soruşturmada 'şüpheli' sayılmamalarına rağmen, Maden İşleri Genel Müdürlüğü ile İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin 'asli kusurlu' olarak sayılması dikkat çekti. Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre raporda, işveren Kaptan’ın “güvenli döküm sahası oluşturmadığı” kaydedildi.

MİGEM ve İSKİ'nin kusurları
Rapora göre Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Maden İşleri Genel Müdürlüğü'nün, 'denetim yaptırarak, taş ocağı içerisine kontrolsiz biçimde döküm sahası yapılmaması' önlemini almadığı, İSKİ'nin de atık suları atıkmaması gerektiği halde akıttığı ve ocakta çalışmayı zorlaştıracak biçimde balçık oluşumunu önleyecek tedbirleri almadığı ifade edildi.

Bilirkişi raporu
Yaşanan olay üzerine harekete geçen Gaziosmanpaşa Savcısı Savaş Kırbaş, bilirkişi olarak İstanbul Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Akın Karagülle ve Maden Mühendisi Ekrem Gölpınar atamıştı. Uzman heyet, yaptığı incelemelerin ardından Hızır Kaptan, Nurettin Bardak ve Necdet Türen'in yeterli denetim ve gözetim yaptırmadığı, tehlike oluşturmayacak noktada döküm sahası oluşturmadığı, hafriyat döküm alanlarını sağlam ve dayanıklı inşa etmediği, yağışlı havalarda iş makinelerini çalıştırdığı ve iş güvenliği kurallarını göz ardı ettiğini saptadı.