Kazaların yüzde 98'i önlenebilirdi

Mecidiyeköy'de yaşanan asansör faciasıyla ilgili bir açıklama yapan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, yaşanan inşaat kazalarının yüzde 98'inin önlenebilir nitelikte olduğunu söyledi

Kazaların yüzde 98'i önlenebilirdi

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın 20 Haziran 2012'de geçirdiği 6331 sayılı kanuna rağmen iş kazalarının oluşmaya devam ettiğini söyledi. Durbakayım, "Bugüne kadar yaşanan kazaların araştırmasından çıkan sonuç en büyük eksikliğimizi gözler önüne sermektedir. Araştırmalar, işyerlerinde meydana gelen iş kazalarının yüzde 98’inin önlenebilir nitelikte olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak bunun için iş sağlığı ve iş güvenliğinin eksiksiz uygulanması gerekmektedir" dedi.

İş kazalarında lider sektör: İnşaat
Uluslararası Çalışma Örgütü (İLO) tahminelrine göre yılda 2.3 milyon insanın iş kazaları nedeniyle hayatını yitirdiğini, Türkiye'de de tüm sektörler bazında günde 172 iş kazası yaşandığını açıklayan Durbakayım, istatistiklere göre iş kazalarının en çok yaşandığı iş kolları sıralamasında inşaatın ilk sırada geldiğini belirtti. 

Eğitim ve denetimin önemi
Durbakayım, tehlikeli-güvensiz davranışların, iş kazalarının temel sebebi olduğunu ve toplam iş kazalarının yaklaşık yüzde 70'ine yakının bu sebeplerden kaynaklandığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: "Diğer taraftan birçok gelişmiş ülkede inşaat sektörü için özel iş güvenliği uygulamaları var. Türkiye’de buna yönelik adımlar atıldı ama hedefe henüz varılamadı. Yasa çıkarıldı, malzemeler sağlandı, tedbirler alındı ama alınan tedbirlerin uygulanmasını sağlayacak eğitim henüz tam anlamıyla verilemedi. Son iki yılda A, B ve C sınıfı iş güvenliği uzmanı yetiştirilmesi ve uygun sektörlerde denetim, eğitim yapılması için girişimler var. Bu girişimin başarıya ulaşması için yapılması gereken tek şey ise eğitim ve denetim."