Kazanana vergi, kaybedene yardım

İmar artışı nedeniyle değer kazanan arazilere yüzde yüze yakın vergi zammı getiren devlet, 'değer kaybına' uğrayanlara da yardım yapmaya hazırlanıyor

Kazanana vergi, kaybedene yardım

İmar planı değişikliğiyle prim kazanan arazilerden yüksek oranda vergi almayan hazırlanan devlet, değer kaybeden araziler için ise yardım yapmaya hazırlanıyor. 

Ya nakit yardımı, ya da muadil arsa
Yeni imar düzenlemesiyle birlikte, alınan bir kararla arazisi değer kaybeden kişilere değer kaybı ödemesi de yapılacak. Habertürk Gazetesi'nde yayınlanan habere göre, imar hakkı kayıplarında oluşacak mağduriyet için belediyeler, ya nakit ödeme yapacak, ya da bu kaybı telafi edecek arsa tahsisine gidecek. 

Yüzde yüze varan vergi zammı
Düzenlemeyle birlikte yüzde 40-6 ve yüzde 80-100 gibi üst limitler belirlendi. Buna göre bin metrekarelik yapalaşma alanı olan arsada şayet 2 bin metrekarelik yapılaşma alanına ulaşılırsa, bireysel başvuru yapan hak sahiplerinden alıncak verginin de yüzde 100'ü bulabileceği belirtiliyor.  Mahalle bazında ayrı ayrı belirlenecek bu vergi oranlarına karşı vatandaşlar taleplerini geri çekebilme hakkına sahip olacak. 

10 yılda ödemek mümkün
Vergi ödemelerinde ayni ya da nakdi olarak yapma imkanı sunan düzenleme, nakdi ödeme halinde 10 yıla kadar vadelendirme imkanı verecek. Yapılacak yapının belli bir metrekaresini de kamuya ait kılacak uygulama, devlet hissesinin de bir başkası tarafından satın alınması seçeneğini değerlendirecek.