Kazançlı gayrimenkul yatırımının 8 tüyosu

Networks Grup Ticari Gayrimenkul Yöneticisi Serkan Gülmez, gayrimenkul alanına yatırım yapmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken 8 noktayı açıkladı

Kazançlı gayrimenkul yatırımının 8 tüyosu

Network Grup Ticari Gayrimenkul Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Gülmez, gayrimenkul yatırımına hazırlanan yatırımcının dikkat etmesi gereken 8 noktayı açıkladı. Gülmez gayrimenkul yatırımcısının göncelikli olarak neye yatırım yapacağını belirlemesi gerektiğine, özellikle ihtiyaç ve imkan kriteri açısından netliğin oluşturulması gerektiğine dikkat çekti.  

Gayrimenkul yatırımcısının dikkat etmesi gereken 8 nokta
1- Konum belirlenimi: Konut yatırımcıları öncelikli olarak "gelecek vaat eden bir lokasyona" yönelmeli. İster konut, ister işyeri isterse arazi olsun, gelişmekte olan bölgelere yatırımlar yüksek kazanç potansiyeli içerir.

2- Fiyat aralığı: Her gayrimenkulün olası prim potansiyelinin üzerinde yatırımlar tercih edilmeli. Örneğin İstanbul baz alındığında, ortalama amortisman süresinin 250 ay olduğunu görürüz. 250 ayın altında bir geri dönüş, fiyatın yatırım yapılabilir olduğunu gösterir.

3- İskansız yapılara dikkat: Yatırım yapılacak yapının iskanına dikkat edilmeli, iskansız yapılarda uzak durulmalı. 

4- Sosyal merkezlere yakınlık: Yatırım yapılacak bölgeye yakın eğitim ve sağlık kurumlarının yanı sıra adliye ve parklar gibi kamusal alanlar bölgenin prim potansiyeli üzerinde doğrudan etkilidir. 

Kazançlı gayrimenkul yatırımının 8 tüyosu

5- Firma ve marka değeri: İşini iyi yapan ve geçmiş yıllardaki hizmetleriyle olumlu bir imaj oluşturmuş inşaat firmalarından yapılacak alımlar yüksek prim potansiyeli sunmaktadır.

Kazançlı gayrimenkul yatırımının 8 tüyosu

6- Ulaşım olanakları: Bir yatırımın ulaşım akslarına yakınlığı değerinin artışına yol açar. İstanbul için E-5 ve TEM otoyolu güzergahları yanında metro, metrobüs gibi toplu ulaşım alanlarına yakınlık yatırım için büyük değer taşımaktadır. 

7- Projenin sosyal imkanları: Projenin geniş sosyal olanaklara sahip olması her zaman yüksek primin garantisi değildir. Zira bu tip alanlar yüksek aidat olarak satış ve alım işlemlerini yönlendirenlere yük olarak geri dönebilir.

8- Yatırım kapsamı: Yatırımın kapsamı ya da kurumların imkanları yatırım için büyük değer taşımaktadır. Yatırımlar, tek sepette toplanmamalı, farklı gayrimenkul enstrümanları ile olası riskler dağıtılmalıdır.