Kazlıçeşme ihalesine 1.8 milyarlık teklif

Emlak Konut GYO’nun Kazlıçeşme’deki 111 bin 262 metrekarelik arsasının ihalesinin ilk oturumunda 8 iş ortaklığı teklif verirken, en yüksek teklif 1.8 milyar TL ile Aşçıoğlu-Nokta Yatırım İş Ortaklığından geldi

Kazlıçeşme ihalesine 1.8 milyarlık teklif

25.12.2013 / Posta Gazetesi 

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO), portföyü içerisinde önemli bir yere sahip olan Zeytinburnu Kazlıçeşme’deki 111 bin 262 metrekare büyüklüğe sahip arazinin satışa çıkarılması için ilk ihale yapıldı. İhalenin İlk oturumda en yüksek teklifi 1.8 milyar lira Toplam Satış Geliri ile Aşçıoğlu İnşaat – Nokta Yatırım Holding İş Ortaklığı verdi. Teklifte 1.8 milyar liralık gelirin yanı sıra Emlak Konut GYO’ya 540 milyon lira verilmesi öngörüldü. Açık artırmalı ihalenin ikinci oturumunun yeni yılın ikinci haftasında yapılması öngörülüyor.

‘Hak eden yere parayı veririz’

İhalede 1.8 milyar lirayla en yüksek gelir teklifi veren Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Aşçıoğlu, belirtilen proje için 1.8 milyar liralık oranın az olarak da değerlendirilebileceğini belirterek, “İstanbul’un gözbebeği olan bir arazi. Buna göre teklifimizi yaptık. Ancak önemli olan kamunun kazanması. Hak eden yere parayı veririz. Bunu Likör arazisinde de iki mislinden fazla teklif vererek göstermiştik” diye konuştu. Aşçıoğlu, Nokta Yatırım Holding’in patronunun da Trabzonlu olduğuna dikkat çekerek, buradan bakılınca bir memleket güç birliği yaptıklarını kaydetti. Kazlıçeşme arazisinin yüksekliğinin İstanbul’un siluetini bozduğu gerekçesiyle tepki çeken 16/9 projesinden az olacağını ifade eden Yaşar Aşçıoğlu, “Burada silueti bozan bir yüksekliğe zaten izin olmayacak” ifadelerini kullandı.

İhale’ye kimler teklif verdi

İstanbul’un en değerli arazilerinden biri olarak görülen Emlak Konut GYO’nun Kazlıçeşme arsasına 25 firma çeşitli iş ortaklıkları kurarak katıldı. Toplam 8 İş Ortaklığı’nın teklif verdiği Kazlıçeşme arsası ihalesinde ikinci en yüksek teklifi ise, 1 milyar 300 milyon TL Toplam Satış Geliri, yüzde 35 Şirket Payı Gelir Oranı ve 455 milyon TL Şirket Payı Geliri ile Artaş İnşaat – Emlak Planlama İnşaat İş Ortaklığı sundu. Üçüncü en yüksek teklif ise, 1 milyar TL Satış Toplam Geliri, yüzde 35 Şirket Payı Gelir Oranı ve 350 milyon TL Şirket Payı Geliri ile Nuhoğlu İnşaat – Altyapı ve Üstyapı İnşaat İş ortaklığı tarafından verildi. İhalede ayrıca, Özak GYO, Eroğlu Yapı, YDA İnşaat, Türkerler İnşaat, Çalık Gayrimenkul, Gap İnşaat, Gül Yapı çeşitli konsorsiyumlar içinde yer alarak Kazlıçeşme arazisi için teklifte bulundu.

Emlak Konut 635 milyon liraya aldı

Ticaret+konut, turizm+ticaret, dini tesis alanı ve eğitim tesis alanlarını kapsayan Kazlıçeşme arazisinin inşaat alanı 225 bin 906 metrekare olarak belirlendi. Emlak Konut tarafından geçen yıl 635 milyon liraya satın alınan arsa ticaret+konut+turizm imarlı.