KDK'dan istifa çıkışı

Kamu Denetciliği Kurumu'nun 'Soma' raporunu Meclis'e taşıyan Mehmet Elkatmış, 'bürokratları' istifaya çağırdı

KDK'dan istifa çıkışı

Kamu Denetciliği Kurumu'nun 'Soma' raporunu Meclis'e taşıyan Mehmet Elkatmış, 'bürokratları' istifaya çağırdı. Elkatmış, Soma'da meydana gelen kazada, hükümet fonksiyonundan çok idari fonksiyonun altını çizerek: 'Kazada üst düzey bürokratların sorumlu olduğu kuşkusuzdur. Bu facia karşısında bürokratların gerekli demokratik tavrı siyasilerden önce göstermeleri beklenmektedir. Siyasi irade görevden almadan, bu makamlardan ayrılmalarının gerektiği abartılı bir tespit değildir.' ifadelerine yer verdi.

KDK'nin ilk raporu: Soma
Kamu Denetciliği Kurumu(KDK)'nun hazırladığı ilk rapor olarak dikkat çeken  'Soma Maden Kazasından Hareketle Kömür Madenciliğinde İş Sağlığı ve Güvenliği' başlıklı raporu, dün TBMM'de yapılan bir toplantıyla tanıtıldı. Raporu hazırlayan komisyonun başında bulunan Mehmet Elkatmış, Soma kazasının sonrasında 'istifa' kültürünün devreye girmesi gerektiğini, ancak Türkiye'de henüz bu kültürün oluşmadığını belirtti. 

Siyasileri de ilgilendiriyor
Açıklamasında Soma faciasında siyasilerin de sorumluluğu bulunduğunu belirten Elkatmış, 'Bu siyaseti ilgilendiren bir konu. Bu da TBMM'nin görevi. Bu kounda zaten gensoru da verildi. Biz siyaset üstü olduğumuz için yalnızca böyle bir değerlendirme yapabiliyoruz. Siyasetin kendi sorumluluğunde, kendi vicdanlarıyla başbaşa kaldıkları bir konu.' ifadesini kullandı.  Elkatmış ayrıca, bu tip kazalarda cumhuriyet savcılarının soruşturma iznine ihtiyaç duymadan gerekli soruşturmayı yürütmesini sağlayacak çalışmaların tamamlanmasının önemine dikkat çekti.