Keçiören metro hattı yıl sonunda hizmete açılacak

Yapımına 12 yıl önce başlanan Keçiören metro hattında sona yaklaşılıyor. Keçiören metro hattı yıl sonunda hizmete açılacak

Keçiören metro hattı yıl sonunda hizmete açılacak

Yapımına 12 yıl önce başlanan Keçiören metro hattında sona yaklaşılıyor. Keçiören metro hattı yıl sonunda hizmete açılacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Ankaralıların yıllardır beklediği Keçiören metro hattının yıl sonunda hizmete gireceğini açıkladı. 

Saatte 50 bin yolcu seyahat edecek

Arslan, toplam uzunluğu 9,2 kilometre olan Keçiören metro hattının hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören'den Ankara'nın merkezine günde 700-800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat edebileceğini söyledi. Arslan, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlığı döneminde özellikle toplu taşıma yükünün karayollarından alınarak, deniz ya da demiryollarına kaydırılması için çalışmalar yapıldığını, yüksek hızlı trenler ve şehirlerarası yolları rahatlatmaya başladıklarını söyledi.

Bu yıl sonunda hizmet vermeye başlayacak

Keçiören metro hattında inşaat çalışmalarının yüzde 100'ünün tamamlandığını belirten Arslan; '' Şu anda metroların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlayacak sinyal sistemi ve elektro mekanik işlerini yapıyoruz. Sinyalizasyon sistem kurulumlarının yüzde 81’ini tamamladık. İnanıyorum ki bu yılın sonunda milyonlarca Ankaralının beklediği bu hattı hizmete alarak vatandaşımızın hayatını kolaylaştıracağız. Ankaralı hemşehrilerimizin şehir içi seyahatlerini eziyetten keyfe dönüştüreceğiz.” dedi. 

Keçiören metro hattı durakları

- Tandoğan

- EGO

- Atatürk Kültür Merkezi

- ASKİ

- Dışkapı

- Meteoroloji

- Belediye

- Mecidiye

- Kuyubaşı

- Dutluk

- Gazino