Keçiören metrosu 1 milyar TL'ye mal olacak

AKM ile Gazino arasında hizmet verecek 9 duraklı Keçiören Metrosu, 4.5 ay sonra hizmete alınacak. Proje 1 milyar TL'ye mal olacak

Keçiören metrosu 1 milyar TL'ye mal olacak

Ankara Keçiören metrosunun 4.5 ay sonra hizmete alınacağını açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 9 istasyondan oluşan projenin 1 milyar TL'ye mal olacağını söyledi. Arslan, AKM ile Gazino arasında hizmet verecek olan projenin saat 50 bin günlük bazda ise 800 bine yakın yolcu taşıyacağını belirterek: "Proje ile birlikte 1-1.5 saatlik yolculuk, 16 dakikaya inecek..." şeklinde konuştu. 

Keçiören metrosu yıl sonuna hazır
Toplam uzunluğu 9.2 kilometre olacak Keçiören Metrosu, sene sonuna kadar tamamlanarak hizmete alınacak. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, yaklaşık 15 gün sonra, hat üzerine tren indirileceğini ve test sürüşlerine başlanacağını açıklandı. Karayolu ile 1 ya da 1.5 saat süren yolculuğun 16 dakikaya ineceğini ve hattın önce Yüksek Hızlı Tren Garı'na oradan da Kızılay'a bağlanacağını vurguladı. Arslan:

"Bunun devamında da Kuyubaşı'ndan başlamak üzere 27 kilometrelik yeni bir hat oluşturacağı ve Esenboğa Havalimanı'na oradan da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne kadar uzanacağız. Proje hayata geçirildiğinde ciddi oranda vakit ve yakıt tasarrufu yapacağız. Böylece milli ekonomiye katkı sunacağız" dedi.