Keçiören metrosu 12 yıl sonra açılıyor

Yapımına 12 yıl önce başlanan Keçiören metrosunda sona gelindi. Keçiören metrosu 12 yıldan sonra açılıyor

Keçiören metrosu 12 yıl sonra açılıyor

Yapımına 12 yıl önce başlanan Keçiören metrosunda sona gelindi. Keçiören metrosu 12 yıldan sonra açılıyor. Keçiören metrosunun test sürüşünü bugün Başbakan Binali Yıldırım yapacak. 

Atatürk Kültür merkezi ve Keçiören arasında yapılan Keçiören metro hattı 9.2 kilometre uzunluğa sahip. Toplam 9 istasyondan meydana gelen Keçiören metrosunun yapımına 2004 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından başlanmıştı. Günde yaklaşık 800 bin saatte ise 50 bin yolcu taşıması beklenen Keçiören metro hattı 1 milyar TL yatırımla hayata geçirildi. Keçiören metro hattı ile 1,5 saatlik yolculuk süresi 16 dakikaya kadar inecek. 

Binali Yıldırım, Başbakanlık görevini devraldıktan sonra inşaatının uzun sürmesine göndermede bulunularak, gençler arasında "Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin" ifadeleriyle mizah konusu olan metroya ilişkin, "Üzgünüm, bu arzuyu yerine getiremeyeceğiz. Bu sene sonu inşallah Ulaştırma Bakanımız ve ekibi Keçiören Metrosu'nu da açmış olacak." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Keçiören metro hattı durakları

- Tandoğan    
- EGO    
- Atatürk Kültür Merkezi    
- ASKİ    
- Dışkapı    
- Meteoroloji    
- Belediye    
- Mecidiye    
- Kuyubaşı    
- Dutluk    
- Gazino