Keçiören metrosu ne zaman açılacak?

Ankaralıların büyük bir merakla beklediği Keçiören metrosu ne zaman açılacak?

Keçiören metrosu ne zaman açılacak?

İnşaatına ilk olarak 12 yıl önce başlanan Keçiören metrosu, ‘tünel açmadaki aksaklık ve ‘elektromekanik ihalenin iptal edilmesi’ gerekçeleriyle gecikti. Peki Keçiören metrosu ne zaman açılacak?

Söz konusu metro projesinin açılışı ile ilgili son açıklama Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’dan geldi. Başkan Mustafa Ak, “Bakanlıktan almış olduğumuz bilgiye göre birkaç aksilik yaşandığı için bu gecikme oldu. Keçiören Metrosu’nun tamamı yer altındadır. Yer altında iki problemle karşılaşıldı, birinci problem; köstebekle tünel açılamadığı için buralarda patlatma sistemiyle tünel açıldı. İkinci problem ise; elektromekanik ihalenin iptal edilmesi oldu. Bu da ciddi bir gecikmeye neden oldu. Metro hattı bir de derenin altından geçiyor, bu da her zaman için suyla temas etmesi anlamına geliyor. Şu an ki çalışmalarda aksama ve duraksama söz konusu değil. Teknik ve hukuki gerekçelerle bir gecikme söz konusu oldu” dedi.

Metro çalışmalarının devam ettiğini de sözlerine ekleyen Ak, “Özellikle ince işleri tamamlandı. İstasyonlar tamamlandı, elektromekanik ihalesini bekliyoruz, ihale ile birlikte vagonlar konmuş hale gelecek. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bize metroda bu yıl sonu itibariyle deneme seferlerinin başlayacağı bilgisini verdi. 2016’nın ilk aylarında yolcu taşımaya başlamasını bekliyoruz. Metronun bir an önce bitmesini istiyoruz, bitmesi için de her türlü desteği veriyoruz” diye konuştu.