Keçiören metrosu ne zaman açılacak?

Keçiören metrosu hattında yapılan çalışmaların yüzde 99'u tamamlandı. Peki Keçiören metrosu ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

Keçiören metrosu ne zaman açılacak?

Keçiören metrosu hattında yapılan çalışmaların yüzde 99'u tamamlandı. Peki Keçiören metrosu ne zaman açılacak? İşte yanıtı...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, merakla beklenen Keçiören metrosu'nun çalışmalarının yüzde 99 tamamlandığını, metro hattının 2016 yılında en geç 3'ünci çeyreğinde açılacağını söyledi. Keçiören metrosu maliyetinini şu ana kadar olan harcamalar ile 300 milyon lira olduğunu söyleyen Binali Yıldırım, bundan sonraki yapılacaklar ile birlikte toplam 450 milyon lirayı bulabileceğini belirtti. 

Keçiören metrosu hattı, Keçiören Gazino istasyonundan başlayarak, Dutluk, Kuyubaşı, Mecidiye, Keçiören Belediyesi, Meteoroloji, Dışkapı, ASKİ, Aatatürk Kültür Merkezi'ne ve burada ise diğer metrolara bağlanacak. 9,5 kilometre uzunluktaki Keçiören metrosu hattı, hizmete girip çalışmaya başladığında Ankara merkeze günde 700-800 bin yolcunun seyehat etmesi bekleniyor. Keçiören metrosunda 2016 Mart sonlarına doğru deneme sürüşleri başlayacak. 

Açıldığında trafiği trahatlatacak olan metro hattında, metroların birbiri ile uyum içerisinde çalışmasını sağlayacak sinyal sistemi, elektro mekanik işlerin çalışmalarına ise yakın zaman içerisinde başlanacak. Keçiören metrosu durakları ise şöyle belirlendi; Tandoğan, EGO, Atatürk Kültür Merkezi, ASKİ, Dışkapı, Meteoroloji, Belediye, Mecidiye, Kuyubaşı, Dutlut ve Gazino.

12 yıldan beri inşaat çalışmaları devam eden Keçiören metrosu 2016 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacak. Tamamlanması ile Ankara'nın beşinci  metrosu olacak Keçiören metrosunda toplam durak sayısı 9 olarak belirlendi. Keçiören metrosu ne zaman açılacak? sorusunun yanıtı Ankaralılar tarafından merakla bekleniyor.