Kelebekler Vadisi Konya

Konya'nın Selçuklu ilçesinde 50 milyon dolarlık bir yatırım bütçesiyle hayata geçirilen Konya Kelebekler Vadisi' 17 Aralık Şeb-i Aruz törenlerine yetiştirilmeye çalışılıyor

Kelebekler Vadisi Konya

Konya'nın Selçuklu ilçesinde 385 bin metrekare alanda ve 50 milyon dolarlık projeyle hayata geçirilen Kelebekler Vadisi Konya, 17 Aralık'taki Şeb-i Aruz törenlerine yetiştirilmeye çalışılıyor. Kelebekler için üretim, kapalı uçuş, açık uçuş ve kelebek müzesi olarak dört ana bölümde oluşacak yatırım dünyanın en çeşitli ve güzel kelebek türlerini bir araya getirecek. 

Kelebekler Vadisi Konya
Avrupa'nın en büyük kelebek uçuş alanı olacak Konya Kelebekler Vadisi inşaatını ziyaret eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 'Konya'ya büyük bir eser kazandıracağız.' ifadelerini kullandı. Park içinde sürmekte olan Aşkın Kanatları Müzesi inşaatını ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan Altay, müzenin de yıl sonunda tamamlanacağı müjdesini verdi.  

Yeryüzündeki en güzel kelebekler bir arada
Açıklamasında Kelebekler Vadisi projesinin kelebeklerin yaşadtığı tropik iklim şartlarının oluşturulmasıyla hayata geçtiğini, böylece yerli ve yabancı turist için daha önce keşfedilmemiş deneyimler vaat ettiklerini belirten Altay: 'Burada üretilen kelebek koleksiyonları dünyanın dört bir yanına ihraç edilecek. İnşaat çalışmamız Aralık ayındaki Şeb-i Aruz törenine kadar tamamlanacak ve ilk kelebekler uçmaya başlayacak.' diye konuştu. 

Kelebekler Vadisi Konya'da 10 bin kelebek uçacak
Farklı zamanlarda değişik türlerde olmak üzere toplam 40 kelebek türünün yer alacağı Kelebek Müzesi’nde ziyaretçiler,  10 bin kelebeğin uçuşunu gözlemleyebilecek. Ayrıca dünya üzerinde yer alan tüm kelebek türleri müze içerisinde sergilenecek.  Botanik bahçede ise tropikal menşeli 54 tür bitki türü yer alacak. Yılda yaklaşık 1milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen Kelebekler Vadisi’nde bölgesel kelebek türleri de açık alanda uçurulacak.