Keleş: "İstikrar kazandı!"

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, 30 Mart Türkiye yerel seçimleri ile ilgili olarak "İstikrar kazandı" dedi

Keleş:

30 Mart 2014 / Emlakwebtv
Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş, 30 Mart Türkiye yerel seçim sonuçları açıklandıktan sonra, sonuçların inşaat sektörüne etkisini dile getiren isimlerden oldu. Keleş, "Seçim sonuçlarını öncelikle ekonomik istikrarın devamı şeklinde yorumluyoruz. Bir süredir devam eden belirsizlik ve kaos ortamının bu sonuçlarla beraber ortadan kalkacağını düşünüyorum. Elbette önümüzde iki büyük seçim daha var, ancak 30 Mart seçimleri sonraki seçimlerin de göstergesi niteliğinde. Ekonomideki her oyuncu yatırımların ve projelerin devamı açısından önünü görebilmeyi ve elbette öncelikle istikrarın sürmesini ister" dedi.

Keleş, sözlerine şöyle devam etti: "İnşaatçıların en fazla muhatap olduğu kamusal birim olan belediyelerdeki kan değişimiyle imar konusundaki mevcut sorunların aşılmasını ve tapu dairelerinin yeniden eski canlılığına kavuşmasını bekliyoruz. Gayrimenkul sektöründe faiz oranları ve döviz kurları anlamsız bir şekilde hızlıca bir yükseliş göstermişti. Seçim sonuçları ile birlikte bu yükselişlerde, tekrar gerileme olmasını, konut faizlerinin ve döviz kurlarının kısa sürede eski halini almasını düşünüyorum. Ayrıca yine bu sektörde yerli ve yabancı yatırımcılar gezi olaylarından sonra ciddi anlamda yatırım yapmayı kesmişlerdi. Bunun nedeni tabii ki ülkemizdeki belirsizlikti. 31 Mart 2014 tarihinden itibaren gayrimenkul sektörü, yatırım araçları arasında, gerek yabancı sermaye gerekse yerli sermaye için bakacak olursak tekrar üst sıralara hızlıca tırmanacak."