Kenan Sofuoğlu Osmangazi Köprüsü'nde hız rekoru kırdı

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nün açılışından önce yaptığı sürüşte saatte 400 kilometre hızla rekor kırdı

Kenan Sofuoğlu Osmangazi Köprüsü'nde hız rekoru kırdı

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu Osmangazi Köprüsü'nün açılışından önce yaptığı sürüşte saatte 400 kilometre hızla rekor kırdı. 

En yüksek hız olarak kaydedildi

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli ayağını oluşturan Osmangazi Köprüsü'nde açılıştan önce özel izinle gerçekleştirilen geçişte Kenan Sofuoğlu, saatte 400 kilometre ile Kawasaki H'R model motosikletle en yüksek hıza ulaştı. Dünya Supersport Şampiyonası'nda lider olan Sofuoğlu, Osmangazi Köprüsü'nün açılışında planladıkları hız denemesini hava şartlarından dolayı önceden yaptı. Özel izinle hava şartlarının uygun olduğu günün erken saatlerinde yaptığı geçiş ile saatte 400 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Kenan Sofuoğlu'nun ulaştığı hız, Dünya Supersport Şampiyonası'nda yarıştığı takımı Kawasaki tarafından H2R motosikletin ulaşabildiği en yüksek hız olarak kaydedildi. 

1.5 kilometreyi 30 saniyeden az sürede geçti

1.5 kilometrelik köprüyü 30 saniyenin altında geçen Sofuoğu'nun bu geçişi Osmangazi Köprüsü'nün en hızlı geçişi oldu. Hava koşulları nedeniyle rekor denemesini sabah saat 05:00'te yaptıklarını söyleyen Sofuoğlu, ''Bu hız denemesini açılışta yapmayı planlamıştım ama hava koşullarının en uygun olduğu zaman dilimini yakalamamız gerekiyordu, o nedenle sabah 05.00’te yaptık'' dedi. 

Osmangazi Köprüsü'nden daha hızlı bir geçiş olacağını düşünmediğini söyleyen Kenan Sofuoğlu, yarışmalarda çıktıkları en yüksek süratin 300 kilometre civarı olduğunu, 400 kilometre hıza ulaşmanın hayal olduğunu ve hayaline ulaştığını, bundan sonraki hayalinin ise 5. dünya şampiyonluğu olduğunu sözlerine ekledi.