Kendi enerjisini üreten Aktif Evler geliyor

Has Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, dışarıdan herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan, kendi enerjisini üreten aktif binalara ilginin giderek büyüdüğünü söyledi

Kendi enerjisini üreten Aktif Evler geliyor

16 Mayıs 2014/Emlakwebtv
Dışarıdan herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan kendi enerjisini kendi üreten aktif binalara ilginin giderek artığını açıklayan HAS Mimarlık Kurucu Ortağı Ayşe Hasol Erktin, "Gelecekte aktif evler hem enerji üretecek hem de bunu tasarruflu bir şekilde kullanabilecek" dedi. Son yıllarda akıllı binaların kendi enerjisini üreterek kent şebekesine aktarma politikasının gelişmiş ülkelerde yaygınlaşmaya başladığına dikkat çeken Erktin, yakın gelecekte aktif evlerin hem kendi enerjisini üreteceğini, hem de bunu tasarruflu biçimde kullanacağını söyledi.

Kendi enerjisini üreten evler
Aktif binaların en iyi örneklerinden birinin Berlin'de, bir diğerinin ise Bahreyn'de olduğunu söyleyen Ayşe Hasol Erktin, Berlin'de bir konutun cephesinde güneş panellerinin kullanıldığını bu sayede evin ısıtıldığını ve arabaların şarj edilebildiğini, Bahreyn'deki iki kulenin ise yelken şeklinde tasarlanarak rüzgardan enerji üretebildiğini kaydetti.

Berlin ve Bahreyn'deki örneklerin, hem mimari estetiği öne çıkardığını hem de yenilenebilir enerji aygıtlarını bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Ayşe Hasol Erktin, şöyle konuştu: "Bu binalar, çok yeni olmakla birlikte veri üretmeye başladılar. Bu öncü binalardan elde edilen sonuçlar olumlu çıkarsa, yenilenebilir enerjilerin mimari estetikle buluştuğu örnekler artacak. Bu ilk örnekler beklentileri karşılamazsa yakın gelecekteki gündemimiz yeni arayışlarla biçimlenecek"

İyi Mimari Gerekiyor
Mimari tasarımdan ödün vermeksizin yenilenebilir enerjiyi kullanan "aktif" binaları gündemlerine aldıklarını dile getiren Ayşe Hasol Erktin, "Mimari tasarım estetiği ile yenilenebilir enerji unsurlarının bütüncül olarak tasarlanması mimarlar için ilave bir ustalık gerektiriyor" dedi.