Kendi yatırımına yıkım kararını uygulayan belediye

CHP'li Mersin Büyükşehir Belediyesi, ortağı olduğu şirketin "dev yatırımına" ilişkin mahkeme kararlarını hayata geçirdi. 35 Milyon TL'lik parkın yıkımına başlandı

Kendi yatırımına yıkım kararını uygulayan belediye

Mersin'de 35 milyon TL'ye mal olan "Mersin Deniz Park"ın yıkımına başlandı. İki sene önce faaliyete başlanan ve açılışı CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan parkla ilgili olarak alınan "kamu yararına" aykırılık kararı Danıştay tarafından onaylandı.

35 milyon TL'lik yatırıma kepçe
Merkez Akdeniz İlçesi Çamlıbel Balıkçı Barınağı arasındaki arazide hayata geçirilen Mersin Deniz Park,  iki yıl önceki açılışının ardından İmar Şirket A.Ş ile Öner Grup tarafından kurulan Akdeniz İnşaat Turizm Ltd Şti tarafından işletilmeye alınmıştı. Mersin Temiz Toplum Derneği üyesi Hidayet Dinçer'in "Kıyı Kanunu'na aykırılık, şehir merkezi ve kumsalda yer alışı gibi gerekçelerle "yaptığı başvuru Mersin 1'inci İdare Mahkemesi'nce kabul görmüştü.

Belediye'nin İtirazı reddedildi
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Mersin 1'inci İdare Mahkemesi'nce alınmış karara ilişkin itirazlarını görüşen Danıştay 6'ıncı Dairesi'nin yerel Mahkemenin kararını onaylamasının ardından Deniz Park'ın yıkım işlemlerine bugün başlandı. 

Belediye kendi ortağı olduğu şirketin yatırımını yıkıyor
Yıkım iylemleri için Deniz Park'a gelen Öner Grup Avukatlarından İbrahim Hakkı Koç da "işlemlerin hukuka" aykırı olduğunu ve yıkım kararının Büyükşehir Belediyesi'nin meclis kararı olmadan alınamayacağını vurguladı. Koç, Belediye burayı yaptırdıktan sonra, kendi kurucusu ve hissedarı olduğu İmar İnşaat şirketine 10 yıllığına kiralıyor. Bu şirket de Öner Grup ile ortak bir şirket kuruyor. O şirkete de tekrar kira sözleşmesi imzalıyorlar. Aslında belediye kendi şirketinin de ortağı olduğu tesise yıkım işlemi gerçekleştiriyor." dedi.