Kent merkezlerine giriş paralı mı olacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Belediyelerin gelirlerini artırmaya yönelik çalışmaları kapsamında, kent merkezlerine giriş yapmak isteyen araçların ücretlendirilmesini içeren bir tasarı hazırladı

Kent merkezlerine giriş paralı mı olacak?

Belediyelerin gelirlerini artırmaya yönelik olarak yürütülen çalışmaların kamuoyuna yansıyan kısımları tartışma yaratmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Adalar'a gidecek vatandaşlardan vergi alınması yönündeki önerinin ardından şimdi de Taksim ve Kızılay gibi önemli meydanlara girişin ücretli olması için çalışmaların sürdürüldüğü ortaya çıktı

Kent merkezlerindeki trafiği azaltmak için giriş ücretli olacak
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
tarafından hazırlanan taslakta belediyelerin gelirlerini artırmaya yönelik hamlelerin arasında, kentin ana merkezlerindeki trafik yükünün azaltılması için girişlerin ücretli olması önerisi de bulunuyor. Ayrıca, trafik cezalarının belediyeler tarafından kesilmesi ve özel şahıslar tarafından yapılan taşımada kullanılan elektronik bilet gelirlerinden belediyelere pay aktarılması gibi konular da tasarının diğer maddeleri arasında bulunuyor. 

Kent merkezlerine giriş paralı mı olacak?

Ana merkezlere ücretli giriş
"Ücretli yol-ana merkezlere ücretli giriş" ara başlığı ile verilen tasarıda kentin merkezlerine girişte ücret uygulamasının dünyanın önde gelen kentlerinde uygulanan bir yöntem olduğuna vurgu yapılırken, böylece kent içi trafiğinin de rahatlamasının mümkün olabileceğine dikkat çekildi. 

Örnek kent Londra
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulanan "tıkanıklık ücreti sistemi" de kent merkezinin belli bölgelerine para ile girilebilmesine olanak tanıyor. Kırmızı "C" harfi ile gösterilen yerlere girişte araçlar yaklaşık 20 TL'den başlayan bedellerle ücret ödemesi yapıyor.