‘KENT’SELL’den yüzde 30 indirimli bitmiş ev

EYG Grup, yeni şirketi ‘Kent’Sell’ ile gayrimenkul sektörünü yeni bir iş modeliyle tanıştırmaya hazırlanıyor. Şirket, markalı konut projelerinden toplu alım yaparak, özel indirim ve avantajlı ödeme modelleriyle alıcılara ulaştıracak

‘KENT’SELL’den yüzde 30 indirimli bitmiş ev

10 Mayıs 2014 / Posta Gazetesi

2014 yılı başında kurulan EYG Grup, bünyesinde faaliyet gösteren Kentsel Hizmetler A.Ş. yeni markası ‘Kent’Sell’ ile sektörü yeni bir iş modeliyle tanıştıracak. Gayrimenkul sektörünün önde gelen şirketlerinden Sinpaş Holding’teki 25 yıllık tecrübesinin ardından aile şirketinden ayrılarak 2014 yılı başında kendi şirketi EYG Gayrimenkul Geliştirme’yi kuran Ömer Faruk Çelik, sektörü yeni bir iş modeliyle tanıştırmaya hazırlanıyor. Çelik, bu yeni iş modeliyle sektörde ‘bitmiş ev satışına’ uzmanlık getirecek.  EYG Grup, yakın zamanda kuracağı Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonu üzerinden teslime hazır markalı konut projelerindeki ‘fırsat daireleri’ satın alacak ve oluşturulacak markalı konut havuzu, Kent’Sell aracılığıyla alıcılara özel indirim ve avantajlı ödeme modelleriyle ulaştırılabilecek.

Yılda 2 bin konut alıp satacak

Yılda 100 bin konut ihtiyacı olan İstanbul’da 120 bin konut üretildiğini ve böylece her yıl 20 bin konut gibi talebin üzerinde üretim yapıldığını söyleyen EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Türkiye konut satış verilerine bakınca, 2013 yılında 810 bin ruhsat alınmış, satılan konut satısı 530 bin olmuş, yüzde 34 fazla üretim var. Maketten konut satmayı iyi biliyoruz ancak sektörün dinamikleri değişiyor” dedi. Bugün İstanbul’da bitmiş ve devam eden 200’e yakın proje bulunduğunu belirten Çelik, “Konut sektörü genelinde proje lansmanı sırasında konutların yüzde 20-30’u satıyoruz. Bu oran, projenin teslimine kadar yüzde 80-90’a kadar gelinebiliyor. Projenin sonunda ise yüzde 10’u kalıyor. Sektör dinamikleri bitmiş evi satmayı bilmiyor. Biz bu iş modeliyle yılda bin 500-2 bin daire alıp satacak bir sistem kurmayı planlıyoruz” diye konuştu. Çelik, bu modelle tüm KONUTDER üyelerinin markalı konut projelerinin çözüm ortağı olmaya açık olduklarını, en gözde projelerdeki fırsatları konut alıcılarıyla avantajlı ödeme imkanlarıyla buluşturacaklarını sözlerine ekledi.

İlk gayrimenkul  yatırım fonu geliyor  

Gayrimenkul yatırım fonu kurma kararı aldıklarını söyleyen Ömer Faruk Çelik, “SPK’ya başvurumuzu yaptık. 1 Temmuz’da  tebliğ yürürlüğe girecek ve Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım fonu olacak” dedi. Türkiye’ye direkt yabancı yatırımcıyı bu yolla getirmek istediklerini ifade eden Çelik, “İlk birkaç yılda 100-150 milyon dolarlık bir fon oluşturmak istiyoruz, 5 yılda da beklentimiz yüksek. Kurduğumuz model, ayrıca toplu alım yapan ve sayıları giderek artan gayrimenkul yatırımcıları için de tüm potansiyel fırsat taşıyan markalı konutları bir arada görebilmeleri açısından kolaylık ve rahatlık sağlayacak. Yatırımcılar tek tek proje gezmek yerine, havuzdan faydalanarak daha rahat toplu alım yapabilecek ve dairelerin yönetimi ve değerlenmesiyle ilgili süreçlerle ilgilenmeyecek” dedi.

İlk proje Mashattan olacak

Yeni iş modelinin  ilk projesi ise iş dünyasının merkezi Maslak’ın ilk lüks konut projesi olan Mashattan. Maslak Mashattan projesinde 80 daire, yüzde 30 indirim, 48 ay vade, yüzde 12 peşinat ve banka kredisiz ara ödeme imkanlarıyla satışa sunuluyor. 2009’dan beri teslimi başlamış 1.800 dairelik projedeki 80 daireyi satın aldıklarını belirten Kent’Sell Genel Müdürü Cüneyd Dişkaya, “Projedeki 80 adet sıfır daireyi özel bir kampanya ile satışa çıktık. Bu kapsamda yüzde 30 indirim, 48 ay vade, banka kredisiz çözüm, yüzde 12 peşinat avantajı sunuyoruz. Projedeki 5.300 dolar seviyesinde olan metrekare fiyatı 4 bin dolara indi” dedi.