Kente Karşı İşlenen Suçlar" konulu fotoğraf ödülleri verildi

Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı ve ÇYDD tarafından düzenlenen "Kente Karşı İşlenen Suçlar" konulu fotoğraf yarışmasında ödüller sahiplerini buldu

Kente Karşı İşlenen Suçlar

25 Ekim 2013 / emlakwebtv
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'ndeki törende konuşan ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel: "Çevrenin, kentlerin, kültürel mirasın, eski eserlerin koruyucusu sevgili Oktay Ekinci, burada kente karşı işlenen suçlarla ilgili bir konuşma yapacaktı. Çünkü konu, afişteki grafik onun eseriydi. Aynı zamanda jüri üyesiydi. Bu toplantıyı onun onurlu anısına adıyorum. Emekleri unutulmayacaktır. Eşi Zehra Ekinci'ye, oğullarına, sevgili arkadaşımız Olcay Yezdani'ye sabırlar diliyorum. Bu töreni haziranda yapacaktık. Kendiliğinden oluşan ve gençlerimizin kentine sahip çıkması anlamını taşıyan Gezi olaylarına duyduğumuz saygı nedeniyle töreni bugüne erteledik"dedi.

Çelikel: “her gün yenilerinin eklendiği çevre katliamları olarak yaşam kalitemiz yok ediliyor"
Çelikel, konuşmasına şöyle devam etti: "Nükleer santrallerin, termik ve hidroelektrik santrallerin, yüzlerce HES'in yaptığı tahribat, altın ve gümüş maden arama operasyonları, milyonlarca ağacın, çevre yolları, yeni yerleşim alanı açma, müteahhitlik hizmetleri için yok edilmesi, her gün yenilerinin eklendiği çevre katliamları olarak yaşam kalitemizi yok ediyor."

Yarışmanın konusunu, "kent siluetini tahrip eden yapılar, tarihten gelen kimlikli peyzajları yok eden binalar, korunması gerekli tarihi ve özgün dokuları delik deşik eden uygulamalar" ın oluşturduğu belirtildi. Yarışmayla, çağdaş dünya kentlerinde görülmeyen bu gibi uygulamaların "kente karşı suç" niteliği taşıdığı yönündeki eleştirilere katkıda bulunmanın ve fotoğraf sanatının eşsiz olanaklarıyla aynı konudaki kamuoyu bilincinin yükselmesine yardımcı olmanın amaçlandığı kaydedildi.

Fotopya Fotoğraf Sanatı Portalı Genel Koordinatörü Akın Mısırlıoğlu ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu yetkilisi Serdar Akyay eşliğinde, Milliyet Gazetesi foto muhabiri Ercan Arslan, Hürriyet Gazetesi foto muhabiri Sabati Karakurt, Cumhuriyet Gazetesi yazarı merhum Oktay Ekinci, Marmara Üniversitesi'nden Doç. Emre İkizler ve Nadir Ede'den oluşan jüri, yarışmaya katılan 1881 fotoğrafı değerlendirdi.

Yarışmanın ödülleri verildi
Yarışmada birinciliği Giresun'dan Garip Yörük, ikinciliği İstanbul'dan Erkan Kalenderli, üçüncülüğü de yine İstanbul'dan İzzet Uğur Ölmez kazandı.

Ödül olarak, birinciye fotoğraf makinesi, ikinciye dizüstü bilgisayar, üçüncüye ise tablet bilgisayar verildi.

Jüri Özel Ödülü İstanbul'dan Levent Bayraktar'ın olurken, Kocaeli'den Arzu İbranoğlu, Murat İbranoğlu ve Mustafa Yılmaz ile İstanbul'dan Şener Yılmaz Aslan, Hatice Karakan ve Bahar Kaleli mansiyona değer görüldü.

Dereceye girenlere ödüllerini verenler arasında, geçen hafta vefat eden Oktay Ekinci'nin oğulları Kerem ve Esat Ekinci de yer aldı.