Dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı 3 milyar TL'yi aştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne dek kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yapılan kira yardımlarını 3 milyar 36 milyon TL olarak açıkladı.

Dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı 3 milyar TL'yi aştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelinde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yapılan kira yardımlarına ilişkin rakamsal tutarı açıkladı. Bugüne dek riskli yapı kira yardımı olarak toplam 253 bin 581 kişinin ödenek aldığını belirten Kurum: "Hak sahiplerine 2 milyar 520 milyon TL ödendi" ifadelerini kullandı.

Toplamda 3.3 milyar kira yardımı

Bakan Kurum, riskli alan kira yardımı olarak da 41 bin 200 kişi düzeyindeki hak sahiplerine ödenen rakamlara ilişkin olarak da: "Bu kişilere de 516 milyon TL olmak üzere toplamda 3 milyar 36 milyon TL kira yardımı yapılmıştır." ifadelerini kullandı. 

 

Dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı 3 milyar TL'yi aştı

 

Ülke genelinde yenilenen bina sayısı

Türkiye genelinde 592 bin adedin üzerinde konut ve iş yerinin riskli yapı statüsü ile yenilendiği üzerinde de duran Murat Kurum: "Bunlardan 442 bin adedi bağımsız bölümün yıkımı tamamlanmış ve inşaatlarına başlanmıştır." şeklinde konuştu.

İllere göre kentsel dönüşüm kira yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kira yardımı tutarlarında güncellemeye gitti. 2018 yılında İstanbul, İzmir ve Ankara'da uygulanacak kentsel dönüşüm girişimleri kapsamında Tüketici Fiyatları Endeksi baz alınarak yapılan artış ile birlikte kentsel dönüşüm kira yardımı 960 TL'ye yükseldi. Eski bedel 860 TL düzeyindeydi.

 

Dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı 3 milyar TL'yi aştı

 

Üç büyük kentte 960 TL

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tüketici Fiyatları Endeksi-TÜFE'de yaşanan artışı baz alarak, evleri kentsel dönüşüme giren ve bu süre zarfında başka bir eve kira ödemek zorunda kalan vatandaşlara yönelik"kentsel dönüşüm kira yardımı" ödeneğinde artışa gitti. Belirlenen yeni bedeller ise kentlere göre farklılık gösterdi. Kentsel dönüşümün büyük kapsamda gerçekleştiği İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde öncesinde 860 TL olan kira yardımı 960 TL seviyesine yükseldi.

Adana, Antalya, Bursa ve Konya'da yeni yardım bedelleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile birlikte kira yardım bedelleri, Adana, Antalya, Bursa ve Konya gibi kapsamlı dönüşüm hareketlerinin yürütüldüğü kentlerde de 905 TL olarak yenilendi. Bu şehirlerde de kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere 1.810 TL ödenecek. Ayni hak sahiplerinin alacağı yardım ise 4.525 TL düzeyinde. 

 

Dönüşüm kapsamında yapılan kira yardımı 3 milyar TL'yi aştı

 

Dönüşüm kira yardımının 830 TL olduğu şehirler

Kentsel dönüşüm kira yardımının 830 TL'ye çıkarıldığı şehirler ise şu şekilde: Aydın, Diyarbakır, Erzurum; Denizli, Eskişehir, Hatay, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Manisa, Mardin, Kahramanmaraş, Muğla, Sansun, Tekirdağ, Sakarya, Trabzon, Van ve Şanlıurfa. Bu şehirlerde de evlerini dönüşüm sebebiyle boşaltmak zorunda kalan kiracılara 1.660 TL bir defaya mahsus olmak üzere yardımda bulunulacak. Yine bu kentlerde de sınırlı ayni hak sahibine 4.150 TL yardım yapılacak. 

Dönüşüm kira yardımının 755 TL olduğu şehirler

Afyonkarahisar, Ağrı, Çorum, Elazığ, Kütahya, Ordu, Sivas, Tokat, Adıyaman, Zonguldak, Çanakkale ve Batman'da kentsel dönüşüm kira yardımı 755 TL'ye çıktı. Bu kentlerde de kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere 1.510 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise 3 bin 775 TL ödeme sunulacak. 

Dönüşüm kira yardımının 675 TL olduğu şehirler

Kentsel dönüşüm kira yardımı Amasya, Edirne, Giresun, Isparta, Kastamonu, Kırklareli, Muş, Niğde, Bitlis, Kars, Rize, Siirt, Uşak, Yozgat, Aksara, Düzce, Osmaniye ve Şırnak kentlerinde 675 TL olarak güncellendi. Bu kentlerde de kiracılara bir kereye mahsus olmak üzere 1.350 TL ve ayni hak sahibine ise 3.375 TL yardımda bulunulacak. 

Dönüşüm kira yardımının 595 TL olduğu şehirler

Kentsel dönüşüm hareketlerinin yürütüldüğü Kilis, Karabük, Iğdır, Yalova, Ardahan, Bartın, Karaman, Kırıkkale, Tunceli, Bayburt, Sinop, Nevşehir, Hakkari, Kırşehir, Erzincan, Gümüşhane, Çankırı, Bolu ve Bilecik gibi şehirlerde ise ödenecek bedel 595 TL seviyesine çıkarıldı.  Milliyet'e yer alan habere göre bu şehirlerde ayrıca, kiracılara tek kereye mahsus olmak üzere 1.190 TL, sınırlı ayni hak sahibine ise 2.975 TL yardım ödenecek.