Kentler dikine büyümek zorunda

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Türkiye'de metropollerin gelişim sürecini, yeşil bina kavramını ve 2B arazilerini Emlakwebtv.com için değerlendirdi

Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2012 yılında çıkan 2B yasası, kentlerin gelişimi ve yeşil binalar hakkındaki görüşlerini emlakwebtv.com editörü Işılay Çolak'a anlattı. İşte Cansel Turgut Yazıcı röportajından satır başları:
-2B yasası zaten kullanılan arazilerin Devlet tarafından mülkiyet ücretleinin alınması demek. Dolayısıyla 2B arazileri şehirlerin enine büyümesinde etki etmeyecek.
-Öte yandan şehirler dikine büyümek zorunda dünya şehirlerinde de durum böyle. Çünkü şehirler enine büyür ve altyapıları ulaşım kanalları düzegün oturtulmazsa şehir kaosa sürüklenir. Dolayısıyla şehrin belli bölgelerini dikine büyütmek durumundasınız. Aksi taktirde işin içinden çıkılamaz.
-Yeşil binalar son 5-6 yılda çok konuşulmaya başlandı hem Dünya'da hem Türkiye'de. Ama dünyada Yeşil binalar için teşvikler var, daha ucuz krediler alabiliyorsunuz, konutu alan daha ucuz kredi alabiliyor, vergisel teşvikler var. Aslında yeşil bina sürdürülebilirliktir. Gelecek nesillerin hakkını harcamamaktır.
-Yeşil krediler ve yeşil binalar Kentsel Dönüşüm'de teşvik edilirse kaynakların verimli kullanımı ve karbon salınımı konusunda daha dengeli bir noktaya gelinecektir. Yaşil binalar, geleceğe, nesillere ve topluma saygı, doğaya saygıdır. Şuan da aslında bir pazarlama aracı olarakda görünse, işletme maliyetlerinde ortaya koyduğu azalmada büyük bir avantajdır.
-Bütün yeşil binalar yemyeşil değil aslında, kimi açık yeşil, kimi koyu yeşil, bunlarında kendi içinde dereceleri var.
-Türkiye'de 'Yeşil Bina' kavramı ister pazarlama aracı, ister topluma saygı olarak görünsün, üretimi için çaba sarfediliyor. Ayrıca Türkiye'nin kaynaklarını verimli kullanması için de 'yeşil Bina' üretimi son derece gerekli. -Yürkiye'ninde kendine göre bir 'Yeşil Bina Sertifikası' olmalı. bizim ülkemiz bizim koşullarımız için neyin yeşil olduğunu belirlememeiz şart. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği bu kriter için çok ciddi bir çaba sarf ediyor, çokda iyi yapıyor.