Kentsel dönüşümde 50 soru 50 cevap

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı ''Kentsel Dönüşüm'de 50 Soru 50 Cevap'' adlı kitapçık kentsel dönüşümü 50 soruda anlamayı sağlıyor

Kentsel dönüşümde 50 soru 50 cevap

3 Haziran 2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı ''Kentsel Dönüşüm'de 50 Soru 50 Cevap'' adlı kitapçık Kentsel dönüşüm kanununun temel amacını şöyle açıklıyor;

-Riskli binaların tespiti, maliklerin kimlik fotokopisiyle bakanlığın lisans verdiği kuruluşlardan yapılacak.-Risk tespiti için çoğunluk şartı aranmıyor. Masrafları hak sahibi ödeyecek. 500 metreye kadar olan konutlarda metrekare tespit fiyatı 2,25 lira.

-Binanın riskli olduğu tespit edilirse elektrik, su ve doğalgaz hizmetleri durdurulacak. Karara edilen itirazları 4'ü üniversite 3'ü bakanlıkça belirlenen 7 üyeden oluşan teknik heyet inceleyecek.

-Riskli binadan anlaşmayla tahliye olan vatandaşa 18 aya kadar kira yardımı yapılacak. Kredilerde faiz desteği sağlanacak.

-Kiracılar da düşünüldü. Taşınma masrafı dikkate alınarak kiracılara bir defaya mahsus olarak 800 ile 1300 lira arası destek verilecek.

-Yeni yapılan konutlar için faiz desteği hak sahibinin kullandığı kredi süresince devam edecek.

-Ayrıca Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alanlar belirlendi. Bu alanlardaki yapılar için tek tek riskli yapı tespitine gerek duyulmuyor.

-Riskli alanda risksiz bina bulunması halinde bu binalar uygulama dışı tutulabilecek.