Kentsel dönüşümden doğan gizli kaynak

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği, Dünya Konut Günü'nde konutlardaki enerji kaybına dikkat çekti. Dernek, Kentsel Dönüşüm sürecinin ısı yalıtımlı ve enerji verimli binaların inşası için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı

Kentsel dönüşümden doğan gizli kaynak

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, 1985 yılından bu yana kutlanan Dünya Konut Günü'nde, kentsel dönüşüm sürecinin Türkiye için büyük bir fırsat yarattığını, bu girişimden hareketle ısı yalıtımlı ve enerji verimli binaların inşası yolunda önemli bir mesafe katedilebileceğini söyledi. Eruslu, çarpık yapılaşma içindeki niteliksiz konut stokunun hızla yenilenmesiyle birlikte güvenli şehirlere ulaşılacağını belirterek, böylece etkin enerji verimliğine sahip konutların, sağlıklı çevre koşullarına kavuşulmasına olanak tanıyan bir fırsat sunacağını söyledi.

Binalarda enerji verimliliğinin önemi
Binalarda enerji verimliliğinin Türkiye'de TS 825-Binalarda Isı Yalıtım Kuralları'na uygun olarak denetlendiğini ve hesaplanan yalıtım kalınlıklarına bakıldığında da revize edilmeye ihtiyaç duyduğunu söyleyen Eruslu:

"Isı yalıtımı standartlara uygun ürünler doğru detaylarda doğru işçiliklerle uygulandığında en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor. Isınma için harcanan aylık ortalama 200 TL’lik yakıt faturası 100 TL’ye düşüyor. Örneğin, İstanbul'da 100 metrekarelik bir daire için kış sezonunda yalıtımsız bir binada yıllık ortalama 1.500 TL doğalgaz harcaması gerçekleşirken, bu rakam yalıtımlı bir binada 750 TL’ye düşüyor. Dolayısı ile yalıtımsız binalar ceplerimizin düşmanı” dedi.

16 milyon yalıtımsız binanın dev kaybı
Türkiye'de 16 milyon yalıtımsız bina olduğunu ve söz konusu rakamın da toplam bina sayısına oran olarak yüzde 85'e denk düştüğünü belirten Eruslu:

"Bu binalar ısınabilmek için normalin iki katı kadar daha fazla enerji harcaması yapıyor. Yılda 10 milyar dolar enerji harcaması yalnızca bu yalıtımsız binaların kullandığı fazla enerjiden kaynaklanmaktadır..." ifadelerini kullandı.