Kentsel dönüşümün dev istihdam hedefi

IV. İnşaat ve Konut Konferansı'nda konuşan Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, kentsel dönüşüm seferberliği ile 25 bin kişiye istihdam sağlanacağını söyledi

Kentsel dönüşümün dev istihdam hedefi

Türkiye inşaat sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan İnşaat ve Konut Konferansı'nın 4. buluşmasında bir konuşma yapan Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan konut sektöründeki yüzde 1'lik her büyümenin 13 bin kişiye iş kapısı açtığını söyledi. Ceylan, kentsel dönüşüm seferberliğinin de istihdam üzerinde çığır açıcı bir etkisi olacağını vurguladı.

Her yüzde 1'lik büyümede 13 bin istihdam
IV. İnşaat ve Konut Konferansı'nda yaptığı konuşmada yüzde 1'lik büyümeden elde edilen 10-13 bin kişilik istihdamın alt sektörlerin katkısıyla 25 bin kişi düzeyine çıktığının altını çizen Ceylan: "İstanbul’da ortalama 4 milyon konut olduğunu ve bu yapıların yüzde 40’ının deprem riski taşıdığını düşünürsek önümüzdeki 10 yıl içinde sektörümüzün önemli oranda büyüyeceğini söyleyebiliriz. Bu da ülke ekonomisine çok ciddi  istihdam ve katma değer kazandıracaktır..." dedi.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım'ın IV. İnşaat ve Konut Konferansı'ndaki açıklamaları için tıklayın...

Kentsel dönüşüm, iş güvenliği ve eğitim vurgusu
Ceylan, kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sorunlara ilişkin değerlendirmesinde de bütünsel bir planlamanın olmamasından kaynaklanan sorunların çok sayıda sıkıntıyı beraberinde getirdiği üzerinde de durdu. Kentsel dönüşüm açısından iş sağlığı ve güvenliği konusunun her zaman büyük önem taşıdığını da belirten Ceylan:

"Bir işe girerken olmazsa olmazımız her zaman güvenlik oldu, herkes için her zaman güvenliği ilk önceliğimiz yaptık. Hem bizim içimiz yanmasın hem de evlere acı düşmemesi için burada da kilit nokta “eğitim. Bu yüzden şantiyeye giren her işçi ve çalışanımızı sanki ilk kez bir projede çalışıyormuşçasına sıfırdan detaylı bir şekilde bilgilendirmemiz ve bu eğitimleri şantiye süresince tekrarlamamız gerekiyor” dedi.