Kentsel yenilemenin en zorlu kenti: İzmir

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, İzmir'in kentsel yenilemede en çok zorlandıkları yerlerden biri olduğunu söyledi.

Kentsel yenilemenin en zorlu kenti: İzmir

Toplu Konut İdares Başkanı Mehmet Ergün Turan, kentsel yenilemede en çok zorlandıkları yerlerden birinin İzmir olduğunu söyledi. Kentsel dönüşümün bir zenginleşme aracı olarak görülmemesi gerektiğini dile getiren Turan: "Bu yalnızca fiziksel bir değişim değil. Kentsel dönüşümde hareket noktası değer olarak yer alması gereken temel boyut insandır..." dedi. 

Kentsel dönüşüm zenginleşme aracı değil

İzmir'de gerçekleştirilen Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda konuşan TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan kentsel dönüşümün zenginleşme aracı olarak değil, gelecek nesilleri koruyacak bir fedakarlık süreci olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Turan, kentsel dönüşümde yeni bir başlangıcın önemine dikkat çekerek: "Kentsel dönüşüm yalnızca fiziksel bir değişim değil. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Dönüşümde hareket noktası insandır. Sorunun kaynağının, nüfus artışındaki yoğunluk, kontrol dışı göç ve plansız gelişmeler gibi zincirleme faktörler saptanabilir. Ortaya çıkan sonuç ise çarpık kentleşmedi. Ülkemizin tüm şehirlerinde buna ihtiyaç var. Bu nedenle projelerimizi tek tek hayata geçiriyoruz..." dedi. 

Kentsel dönüşüm ve fedakarlık

Açıklamasında kentsel dönüşümün bir fedakarlık süreci olduğunu ve kamu, firmalar ve vatandaşlardan oluşan tüm paydaşların kentsel dönüşümü gelir elde edici değil, fedakarlıkla yaklaşması gereken bir konu olarak görmesi gerektiğini de dile getiren TOKİ Başkanı: *Kentsel dönüşüm bir zenginleşme aracı değildir. Bir fedakarlık sürecidir. Bu fedakarlıkla kentlerimizi gelecek nesillere teslim etmeliyiz..." yorumunda bulundu. 

TOKİ'nin İzmir seferberliği

İzmir'de yaşanan tüm sorunlara rağmen Çeşme'de başlayan ve Torbalı, Kemalpaşa, Ödemiş ve Selçuk gibi yoğun sosyal konut üretimiyle devam eden atılımların önemli bir boyuta ulaştığını açıklayan Turan, kentsel dönüşüm kapsamında İzmir genelinde 53.9 hektarlık alanda 4.211 adet yeni konut inşasının gerçekleştiğini belirtti. Turan: "Kentsel dönüşümün yanında İzmir'e TOKİ olarak önemli yatırımlar yaptık ve yapmaktayız. Bugüne dek toplamda 17 bin konut, 7 hastane ve 20 okul inşası gerçekleştik. Paralel biçimde 30 bin kişi kapasiteli Karşıyata ve Göztepe Statlarını da TOKİ olarak inşa ediyoruz..." dedi.

54 ilde 72.5 milyon metrekarelik alanda aktif proje üretimi

Toplu Konut İdaresi Başkanı Mehmet Ergün Turan, kurumun toplam 54 kentte yenileme programı yürüttüğünü ve bu proje alanlarının 72.5 milyon metrekarelik bir alana yayıldığını da vurgulayarak: "Türkiye'nin tüm kentlerinde bu yenilemeye ihtiyaç var. Bu nedenle TOKİ sürekli projelerini hayata geçriyor. TOKİ olarak bugüne dek yalnızca kentsel dönüşüm kapsamında 135 bin konut ihalesi yaptık. Bunların da büyük kısmı bitmiş haldedir..." şeklinde konuştu.